Na začetku ni vse teklo gladko, saj pravzaprav nihče v Južni Ameriki ni delil njegovega veselja do danes najpopularnejše igre na svetu. "Angleška manjšina v Braziliji je obdržala vse navade iz domovine - kriket ob nedeljah, čaj ob štirih popoldne in drugo -, toda nogometa ni bilo vmes. Charles je s tem našel svoje poslanstvo. Zbral je skupino prijateljev, jih razdelil v dve ekipi in jim pojasnil pravila igre," je Josh Lacey zapisal v knjigi Bog je Brazilec: Charles Miller, mož, ki je prinesel nogomet v Brazilijo.
Slednji je pojasnil, da v začetku britanski izseljenci domačinom niti niso dovolili igrati nogometa. Brazilci so do igre prišli šele, ko je Miller ustanovil manjšo ligo, ki so jo igrali na prostoru, namenjenem kolesarjem. Nogomet je kmalu postal tako priljubljen, da so se "biciklisti" morali umakniti. Z rastjo Sao Paula je naraščalo tudi navdušenje za nogomet, tako da so se kmalu pojavili številni klubi z nadebudnimi mladeniči. Vse skupaj je vodilo tudi do tega, da so vse večje zahteve prisilile tamkajšnje čevljarje k izdelovanju žog, saj so jih dotlej večinoma uvažali iz Anglije.
Prvi pravi brazilski klub v ligi Paulista, kjer je sodeloval tudi Millerjev Sao Paulo Athletic Club, je bil Paulistano. Prav ta dva kluba sta leta 1902 končala prvenstvo z enakim številom točk, tako da so se odločili uvesti končnico - finalno tekmo. To je spremljalo 4000 ljudi, od tega kar 3900 Brazilcev. Miller je takrat zabil dva gola za zmago z 2:1 in si prislužil sloves v mestu.
"V Braziliji je zelo slaven. Večina ljudi ve, kdo je bil človek, ki je nogomet predstavil Brazilcem. Sam nisem vedel, da je bil rojen prav v Sao Paulu. Videl sem nekaj njegovih posnetkov. Oboževal je angleški nogomet in menim, da je ustvaril zelo dobro mešanico britanskega in brazilskega," je Millerjeve zasluge potrdil Gilberto Silva, nekdanji član angleškega Arsenala in eden izmed tvorcev naslova svetovnega prvaka Brazilije leta 2002.
Miller je umrl leta 1953, pet let preden je Brazilija osvojila svoj prvi naslov svetovnega prvaka na Švedskem, kjer se je v nogometno orbito s šestimi goli izstrelil šele sedemnajstletni Pele. Za v Braziliji rojenim "Angloškotom" je ostala bogata zapuščina, po njem so poimenovani bari in ulice v Sao Paulu - vse to zaradi vpliva, ki ga je imel Miller na razvoj igre v Braziliji. "Charlieja Millerja ne moremo kriviti za slabosti angleške reprezentance. Toda hkrati nosi velik delež odgovornosti za odličnost Brazilcev. Če Charlie Miller leta 1894 ne bi prinesel dveh žog čez Atlantik, se Brazilci morda ne bi nikoli navdušili nad nogometom," je v svoji knjigi še zapisal Lacey.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV