Moskisvet.com
Posilstvo

Zanimivo

Grozljiva izpoved 24-letnice šokirala Balkan!

N.J.
23. 10. 2013 13.58
46

Na srbski spletni strani Alo! so objavili pretresljivo zgodbo 24-letnega dekleta, ki jo je spolno zlorabil njen lastni oče. Zlorabil naj bi jo takoj zatem, ko je žena odšla k zdravniku, ko se je vrnila pa je ta naletela na grozljiv prizor: mož je s slečenimi hlačami poskušal posiliti njuno hčer.

Nasilje
Nasilje FOTO: Thinkstock
Srbska policija je pred štirimi dnevi aretirala 56-letnega Dragana Ž. iz Niša zaradi suma, da je 18. oktobra vinjen poskušal posiliti svojo 24-letno hčer, en teden pred strašljivim dogodkom pa naj bi ji med spanjem v mednožje zatlačil svoje prste.

"24-letnica je odšla v sobo in legla, da bi zaspala. Takoj ko je zaspala pa je v njeno posteljo prišel oče, ji slekel hlačke in jo začel otipavati. V mednožje ji je porinil prste, dekle pa se je šokirano zbudilo. Začela se je upirati, a se je ni nehal dotikati. Prosila ga je, naj preneha in spraševala, zakaj to počne, oče pa naj bi ji odvrnil: "Ker me tvoja mama ne more zadovoljiti, me boš ti!"," je za srbski Alo! povedal vir, ki naj bi si bil blizu z dekletom.

Ko se je mama vrnila domov in našla moža, kako poskuša posiliti njuno hčer, je dekle v paniki poskušalo zbežati iz stanovanja. Toda oče jo je zagrabil za lase in jo znova zvlekel v stanovanje. Želel je nadaljevati z grozljivim početjem, a sta dekle in njena mama uspeli preprečiti nasilje. Materi je zabičal, da jo bo ob vrnitvi iz zapora ubil, če bo dogodek prijavila policiji in bo moral v zapor, hči pa je kljub grožnjam poklicala svojega partnerja in mu povedala, kaj se je zgodilo," je še povedal vir za srbsko stran. Dekletov fant je brez oklevanja poklical policijo, ki je aretirala Dragana.

Zaustavite nasilje!

V Sloveniji so podatki o tem, koliko žensk je žrtev nasilja, zastrašujoči. Med leti 2000 in 2008 tako po podatkih slovenske policije s strani nekdanjega ali sedanjega partnerja ubitih ali umorjenih 75 žensk, poleg tega pa nevladne organizacije ocenjujejo, da je vsaka sedma ženska v času svojega življenja posiljena. In čeprav se o nasilju nad ženskami običajno glasno govori le 25. novembra, ko obeležujemo mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami in ker je nasilje vse okoli nas, je pomembno o tem govoriti pogosteje in na glas.

Mednje spadajo tudi osamitev, poniževanje, dominacija, čustvena zloraba, ekonomski pritisk in drugo. Takšno vedenje torej vključuje verbalno nasilje in grožnje, fizično, psihično in spolno zlorabo, razbijanje stvari in zlorabo domačih živali. Najbolj razširjena oblika nasilja nad ženskami pa je psihično nasilje. Po navadi se začne s posesivnostjo in nadzorom, manipuliranjem, žaljivkami, zmerjanjem, vpitjem in grožnjami, velikokrat pa psihično nasilje preraste v fizično. Sem spadajo klofutanje, pretepanje, brcanje, boksanje, suvanje, lasanje in podobno. Spolno nasilje je tudi zelo pogosto. Pod tem pojmom razumemo vsakršno dejanje, povezano s spolno vsebino, s katerim se druga oseba ne strinja. To pomeni, da se k spolnemu nasilju štejejo tudi spolni odnosi v zvezi, s katerimi se žena ali partnerica ne strinja. Pri nasilju pa ne smemo pozabiti na trgovino z ženskami in deklicami, pri katerem gre največkrat za prisilno prostitucijo, prisilno delo, beračenje ter trgovanje s človeškimi organi, tkivom in krvjo.

Posilstvo
Posilstvo FOTO: iStockphoto

Ker številne ženske zaradi strahu, sramu, nezaupanja v sistem in posledic nasilja ne upajo poiskati pomoči, pomoč poišče le približno pet odstotkov vseh žrtev, je pomembno, da reagirajo tudi znanci - v kolikor so seznanjeni s tem, da se nad določeno osebo izvaja nasilje. Žrtve nasilja se tako lahko vedno obrnejo na katero od nevladnih organizacij. Izbirajo lahko med telefonskim in osebnim svetovanjem, lahko se vključijo v skupine za samopomoč, obiščejo krizne centre ali varne hiše. Prav tako so žrtvi dolžni pomagati na katerem koli centru za socialno delo, ji posredovati informacije in jo seznaniti z njenimi pravicami. V primeru groženj je pomembno čim prej poklicati policijo za posredovanje (113), ki se mora odzvati na klic, tudi če oseba ne doživi fizičnega napada. V primeru fizične ogroženosti se lahko žrtev za krajši čas zatečete v katerega od kriznih centrov, ki delujejo vse dni v tednu, 24 ur na dan, za daljše obdobje pa so na voljo varne hiše, ki se nahajajo na tajnih lokacijah in so varovane. Prav tako pa nasilje lahko prijavite tudi tisti, ki sami niste žrtve, a veste, da se nasilje nad nekom izvaja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (46)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648