Tako vsaj napovedujejo raziskovalci pri podjetju SolarMax, ki se preko revije Physics World obračajo na vlade, da bi čim prej ukrepale. Tudi v Evropi je vse več organizacij, ki opozarjajo na možnost sončne nevihte. Tako se recimo tudi v Italiji razvija skupina, imenovana SWIC (Space Weather Italian Community). »Cilj je povezati se v vseevropsko mrežo,« pravi Massimo Messerotti iz observatorija v Trstu italijanskega Nacionalnega inštituta za astrofiziko (INAF)in član sveta guvernerjev SWIC.
Čeprav je scenarij, ki ga napoveduje SolarMax, precej apokaliptičen, so cilji skupine splošni. Predstavnica organizacije Ashley Dale z Univerze v Bristolu pravi, da opozoril ne gre prezirati, saj bi bile posledice sončne nevihte lahko katastrofalne in dolgoročne. Možne posledice naj bi bile popoln električni mrk, ohromitev telekomunikacijskega sistema in transporta. Nevihta naj bi bila neizogibna, saj se po izračunih Nase menda pripeti vsakih 150 let. Zadnja naj bi se zgodila leta 1859. Znana je kot Carrington (po astronomu Richardu Carringtonu, ki je opazoval sončni izbruh, ki je povzročil nevihto, na Zemljo pa poslal številne delce).
Po besedah Messerottija naj ta dogodek iz preteklosti v primerjavi s tem, kar nam grozi, ne bi bil omembe vreden, saj naj bi šlo za preveč nenatančen izračun. Leta 1021 naj bi se zgodila celo bolj intenzivna nevihta, sledila je še sončna nevihta leta 1989, nato pa še ena me oktobrom in novembrom 2003, ki je povzročila motnje GPS signalov in na telekomunikacijskem omrežju. »Ni podatkov, na podlagi katerih bi lahko napovedali, ali se bo zgodila kmalu ali čez 100 let. Vemo, da se bo nevihta zgodila, ne vemo pa, kdaj bo do tega prišlo. Pomembno je, da smo za obvladovanje teh nepredvidljivih dogodkov pripravljeni.«
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV