Ameriška vesoljska agencija se pospešeno pripravlja na prvo ’soočenje’ z asteroidom. Na misiji ’OSIRIS-REx’ nameravajo na asteroid 1999 RQ36 poslati vesoljsko sondo, ki ga bo podrobno preučila in se na Zemljo vrnila z zbranimi vzorci in podatki.
1999 RQ36
je eden od številnih ostankov nastanka našega sončnega sistema, ki je vse do danes ostal dokaj nespremenjen. Gre za t. i. asterod razreda B, ki označuje ’primitivne’ temne ogljikove tvorbe. Tvorba spada med bližnje zemeljske objekte in potencialne asteroide, ki bi lahko trčili v naš planet. V premeru meri 493 metrov, njegov obhodni čas okrog Sonca znaša 436 dni, Zemlji pa se vsakih šest let približa na 450.000 kilometrov. Po izračunih znanstvenikov se bo 1999 RQ36 močno približal Zemlji v letih med 2169 in 2199, ko bo obstajala tudi največja verjetnost za trk, vendar ta kljub vsemu ne bo presegla 0,07 odstotka.
Odprava OSIRIS-REx
Nasa namerava leta 2016 izstreliti sondo OSIRIS-REx, ki se bo asteroidu približala tri leta kasneja. Dvometrsko sondo bodo opremili s spektrometri, kamerami, laserjem, rentgenom, zbiralnikom vzorcev in posebnim samostrelom. Sonda bo komet spremljala tri leta, v tem času pa bo zbirala vzorce s površja, podrobno kartirala površino, podrobno raziskala lokacije, kjer bodo odvzeli vzorce, izmerila morebitne odklone tirnice in primerjala rezultate z dognanji, ki so jih znanstveniki zbrali s pomočjo teleskopov. Po končanih raziskavah se bo na Zemljo vrnil posebni modul, ki bo raziskovalcem dostavil zbrane vzorce s površja asteroida. Vzorci bodo na Zemljo prispeli leta 2023, za njihovo analizo pa bodo potrebovali še dodatni dve leti.
Orjaška harpuna?
Ker je gravitacijiski privlak asteroidov izjemno majhen, so vsakršna izkopavanja materiala izredno težavna. Nasini inženirji tako razmišljajo, da bi vzorce kamnin s površja asteroida zbrali kar s pomočjo orjaškega samostrela. Ta bi v asteroid izstrelil posebno harpuno, ki se bo zarila pod površje in zbrala vzorce kamnin. Znanstveniki trenutno testirajo dvometrski lokostrel, ki so ga sestavili iz tovornjakarskih vzmeti, zmore pa 500 kilogramov potiska. Dovolj, da prodre v 250-litrski sod poln peska, kamenja in skal. ’’Nismo povsem prepričani, kaj lahko pričakujemo na kometu – površina je lahko mehka in prhka, v večini sestavljena iz prahu, lahko pa gre za mešanico ledu in kamnov ali celo trdnih skal,’’ je povedal glavni inženir odprave Donald Wegel.
Čemu ves ta trud?
Znanstveniki želijo z odpravami na asteroide in komete ’pokukati’ v začetke našega sončnega sistema, raziskati materiale, ki obstajajo v našem solarnem sistemu, namige, kako se je začelo življenje in raziskati, ali so samotni vesoljski popotniki nosilci življenja, njegovi krvniki ali pa oboje.
Ogljikovi asteroidi so zanimivi zlasti zato, ker vsebujejo osnovne gradnike planetov. Obstaja tudi teorija, po kateri naj bi meteoriti vsebovali kompleksne organske spojine, ki naj bi poskrbele za začetek življenja na Zemlji.
Asteroid 1999 RQ36 je primeren za raziskovanje zaradi svoje tirnice, ki je na moč podobna Zemljini, zavoljo svoje bližine pa za raziskovanje zahteva najmanj resursov. RQ36 je idealna tarča tudi zavoljo svoje velikosti. S premerom skoraj 500 metrov je ravno prav velik, da se okrog svoje osi ne vrti prehitro. Manjši asteroidi se lahko zavrtijo okrog svoje osi tudi do enkrat v minuti, s čimer so skozi milijone let izgubili zrahljano površino, obenem pa njihova rotacija otežuje raziskovanje. Nenazadnje pa bodo znanstveniki preučevali tudi vpliv sončne svetlobe na rotacijo asteroida in na odklone v njegovi tirnici.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV