Bi se prhali z ledeno mrzlo vodo, če bi vam kdo zagotovil, da boste potem polni energije? Če mislite, da je to prelepo, da bi bilo res, imate deloma prav. Da bi občutili to endorfinsko evforijo brez vadbe, bi morali več minut stati pod ledeno mrzlo prho. Endorfin se namreč izloča v stanju bolečin, s čimer povečuje telesno vzdržljivost ob obremenitvah, nastaja pa tudi med telesno dejavnostjo, zato se po intenzivnejši vadbi počutim bolj zadovoljne.
Zagovorniki tako imenovane 'ledene terapije' trdijo, da so mrzle prhe brezplačen način, kako okrepiti svoj imunski sistem, svoje telo napolniti z energijo in postati bolj produktiven. Vse to naj bi izboljšalo splošno zadovoljstvo z našim življenjem in nas naredilo srečnejše. Ampak, a se res izplača zamenjati prijetno toplo prho za nekaj minut ledenega mučenja?
Novinar spletnega portala Business Insider Drew Housman se je odločil, da bo na lastni koži preizkusil, kako se je vsakodnevno prhati z ledeno hladno vodo 30 dni po vrsti. To so njegovi rezultati:
Dan 1 do 10: definitivno najhujše obdobje
Tako kot pri vadbi je tudi pri prhanju z ledeno mrzlo vodo najhujši prav začetek – s to razliko, da vadba vsaj ni že prvo sekundo povsem zastrašujoča. Pri telovadbi se težavnost in napornost vadbe gradita postopoma, prhanje z ledeno mrzlo vodo pa je za čute strašljivo že od prve sekunde naprej. Po besedah Housmana se je z ledeno mrzlim izzivom najlažje spopasti tako, da odštevate od pet proti nič, zamižite in pogumno stopite pod hladen tuš.
»Težko je opisati občutke prvih desetih sekund premiernega ledenega prhanja, ker so bili vsi moji čuti ohromljeni. Možgani so tako rekoč prenehali delovati, v glavi pa mi je odzvanjala samo ena misel: tako mrzlo je, tako mrzlo,« je zapisal novinar, ki se je odločil opraviti 30-dnevni izziv, in dodal: »Naslednjih 20 sekund je bilo še hujših, saj sem se začel zavedati, kaj se v resnici dogaja. Sam sem si naredil to. Jaz sem res nor. Kaj to počnem?« Po 30 sekundah se je telo začelo počasi umirjati. Ponovno je lahko razmišljal kot racionalno bitje in ni več želel za vsako ceno skočiti izpod prhe. A še vedno se je počutil bedno in se tresel od mraza.
Izpostavljenost mrazu lahko potencialno pomaga pri dvigu ravni endorfinov v krvi, izgradnji prave vrste maščobe, hujšanju, boju z depresijo, po nekaterih podatkih pa naj bi celo pomagala zmanjševati velikost tumorjev.
Ravno nekako po dveh tednih zbujanja in zmrzovanja v ledeni vodi se je zgodilo nekaj nenavadnega. Housman pravi, da je začel celo uživati v tem ritualu. Prav tako je začel opažati nekatere fiziološke koristi. Imel je več energije in bil pripravljen soočiti se z vsakodnevnimi izzivi. »Konec koncev, kaj me še lahko spravi v slabo voljo, ko sem že šel skozi nekaj tako strašnih juter pod ledeno prho?« je svoje vtise strnil Housman.
Dan 21 do 30: ko absurd postane rutina
»V zadnji fazi svojega 30-dnevnega izziva se mi ni bilo treba več motivirati z glasbo ali psihološkimi triki, da sem se vsako jutro spravil pod hladno prho. Enostavno sem to naredil, zavedajoč se, da so koristi večje od začetnega nelagodja,« se spominja novinar, ki je ugotovil, da je s svojim početjem pravzaprav tudi prihranil. »Ko vidiš, da nenadoma za prhanje porabiš manj vode, pa še to samo mrzlo, pozabiš na vse težke in boleče trenutke, ki si jih doživel pod prho.«
Nato je pričel eksperimentirati v različnih delih dneva. Odkril je, da so popoldanske hladne prhe koristnejše od jutranjih. Ledeno hladna prha ob dveh popoldne namreč deluje podobno kot skodelica kave – brez stranskih učinkov, kot sta nespečnost in dodatni stroški.
»Ste po kosilu utrujeni in bi se malo ulegli? Namesto da se odpravite po še eno kavo, poskušajte skočiti pod hladno prho za nekaj minut. Imate pozno popoldne še kakšne obveznosti, vi pa ste že po kosilu utrujeni od številnih obveznosti? Poskušajte se osvežiti z ledeno hladno vodo in videli boste, kako se bo izboljšala vaša koncentracija,« svetuje Housman.
Zaključek
Kot kaže, se 30-dnevni izziv prhanja z ledeno hladno vodo izplača vsakomur, ki zjutraj težko vstane in potrebuje več časa, da se povsem zbudi. Morda boste poleg tega prihranili še kaj denarja, ki bi ga sicer porabili za kavo, saj boste potrebovali manj kofeina, ko boste enkrat svoja jutra pričeli s konkretno dozo sproščenega endorfina.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV