Tehnologija
Danes si ne predstavljamo življenja brez telefona, ki ga uporabljamo za vse drugo kot za klicanje, in družbenih omrežij, s katerimi lahko delimo vsak trenutek svojih življenj, a včasih tega ni bilo. To je bilo obdobje tamagochijev in nintenda, kot otroci pa smo seveda oboževali glasbo, zato smo bili navdušeni, ko so se pojavili sprva walkmani, prenosni kasetniki, nato pa še discmani, CD prenosniki. Z njimi smo hodili povsod, šolskih ekskurzij si nismo znali predstavljati brez njih in vedno smo bili jezni, ko se je glasba nehala predvajati, če smo z njim kam udarili ali ga preveč naslonili. Nepogrešljiv pripomoček torej, ki nam je lepšal otroštvo, danes pa ga pokažite mladim in zagotovo ne bodo vedeli, kaj bi z njim počeli. Ali s kaseto.
Macarena
Če smo že pri glasbi, zagotovo ne moremo mimo Macarene. Čeprav so devetdeseta postregla s številnimi hiti, ki bodo za vedno ostali v naših srcih, je prav Macarena pesem, ki jo spletne ankete pogosto označujejo kot simbol devetdesetih let. Pesem je prvič izšla leta 1993, staro in mlado pa je obnorela dve leti pozneje, ko je 15. avgusta 1995 izšla kot singel španskega dua Los del Rio. Skoraj prepričani smo, da ne veste, da pesem govori o ženski, ki vara svojega partnerja, ko je ta na potovanju, a na pesem smo migali vsi. Najverjetneje koreografijo poznate še danes.
Glasba
Lahko ste jo ljubili, lahko ste jo sovražili, a dejstvo je, da je glasba devetdesetih pustila velik pečat, predvsem na t. i. ’teen pop’ sceni. Številni glasbeniki, ki so z novim tisočletjem poniknili, zdaj znova koncertirajo in pogosto na dogodkih, ki obujajo devetdeseta, služijo več kot v svojih prvih letih kariere. Pozna devetdeseta so bila priča vzponu pop princesk, kot sta Britney Spears in Christina Aguilera, nikakor ne moremo mimo uspešne skupine Destiny’s Child, ki nam je predstavila ikonično Beyoncé, glasbenim lestvicam pa so dominirale skupine, kot so Take That, Backstreet Boys, Caught in the Act in Spice Girls.
Moda
Na modo devetdesetih bi marsikdo najraje kar pozabil in številni se še zdaj zgrozimo, če v omari najdemo kakšen kos iz tistega časa. To je bilo obdobje širokih hlač, pisanih majic, popisanih hlač in superg. Ženske so se pogosto odločale za natupirane frizure, moški so kratko frizuro dopolnili z daljšim ’repkom’, spet drugi so se našli v gotskih oblačilih in ’emo’ stilu, ženske so obvezno posegale po t. i. ’chokerjih’, ozkih verižicah, pogosto kar iz blaga ali usnja, ki so se tesno prilegale vratu. Če kaj, v tem obdobju zagotovo ni veljalo, da je manj več, zato smo še tako ’dodelan’ stil pogosto dodatno okrasili s pisano rutko.
Prijatelji
Devetdeseta niso poskrbela samo za preporod pop glasbe, temveč so se v teh letih razmahnile tudi humoristične nanizanke, ki so priljubljene še danes. Čeprav so že devetdeseta leta poskrbela za izbor, v katerem je vsakdo našel nekaj zase, tudi po vseh teh letih za najbolj kultno serijo še vedno velja serija Prijatelji (Friends), ki je med letoma 1994 in 2004 poskrbela za 236 epizod. Čeprav jih znamo že praktično na pamet, si jih vedno znova radi ogledamo, zato si lahko tudi na Brio vsako soboto med 20.00 in polnočjo kar 10 epizod ogledate na mah. Ne le serija, navduševala je tudi Jennifer Aniston s svojo frizuro 'Rachel', ki so jo posnemale številne ženske.
Novice, ki nas vrnejo v preteklost
Ena izmed glavnih novic, o kateri so na televiziji pogosto poročali, je bilo kloniranje ovce Dolly. Veljala je za prvega sesalca, ki so ga klonirali iz odrasle somatske celice, rodila pa se je 5. julija 1996 in živela skoraj sedem let; za posledicami artritisa in bolezni pljuč je umrla na valentinovo leta 2003. Poročanje devetdesetih let je zaznamovala tudi smrt princese Diane; čeprav bo 31. avgusta letos minilo že 22 let, odkar je po trčenju v enem od pariških predorov tragično umrla, ko je bežala pred paparaci, so njeno življenje in zadnje ure v tistem usodnem večeru še vedno pogosto obravnavana tema v medijih, številni pa še vedno namigujejo, da je bila v resnici umorjena. Devetdeseta so bila tudi obdobje številnih vojn, naslovnice časopisov pa so pogosto polnila imena takratnih predsednikov; v ZDA sta bila to George H. W. Bush in Bill Clinton, ki je leta 1998 poskrbel še za razvpito afero z Monico Levinsky, na vzhodu Mikhail Gorbačov in Boris Jelcin, v Angliji Tony Blair, v Franciji Jacques Chirac, na Balkanu pa se je pogosto govorilo predvsem o Slobodanu Miloševiću.
Y2K
Bolj kot smo se bližali novemu tisočletju, večja panika je vladala med številnimi, ki so verjeli, da je pred nami apokalipsa. Gradili so se bunkerji, skladiščila se je konzervirana hrana, a na koncu bi lahko rekli, da se je tresla gora, rodila pa miš. Ko se je ura prevesila iz leta 1999 v leto 2000, je bilo zabeleženih le malo težav, ko računalniki niso prepoznali spremembe, drugih večjih težav pa ni bilo.
Filmi
Kultura devetdesetih je poskrbela še za številne filme, ki ne bodo nikoli pozabljeni, prav iz tega razloga pa bomo prihodnji teden na Kanalu A spremljali uspešnice devetdesetih. V ponedeljek, 22. aprila, bomo ob 20.00 obudili spomin na film Maska (The Mask), ki je slavo prinesla še danes uveljavljenemu komiku Jimu Carreyju, v torek ob 20.00 pa bo na sporedu kultni film z Whitney Houston, Telesni stražar (The Bodyguard), ki je poleg čudovite zgodbe postregel z večnim hitom I Will Always Love You, zaradi česar je soundtrack omenjenega filma podiral rekorde po vsem svetu. V sredo bomo v filmu Striptiz (Striptease) spremljali Demi Moore, ki je v tistem obdobju za omenjeni film zaslužila največji honorar v zgodovini filmskih igralk; 11 milijonov evrov. Danes naj bi ta rekord držala Sandra Bullock, ki je leta 2013 za vlogo v filmu Gravity zaslužila 17,6 milijona evrov. Filmskega maratona uspešnic iz devetdesetih pa si ne predstavljamo brez Brada Pitta, ki je prav tako zaznamoval to obdobje. V filmu Sedem (Seven) se kot detektiv odpravi na sled morilcu, ki mori v slogu sedmih smrtnih grehov. Ste pripravljeni, da znova obudite spomin na najlepša leta svojega življenja?
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV