Odlaganje ciljev na "nekoč" ali "nekega dne"
Marsikdo med nami si govori, da bo to in to prišlo na vrsto nekoč, ko bo pravi čas – a ne še zdaj. Ker pa "nekoč" na koledarju ne obstaja, zelo verjetno nikoli ne boste dosegli cilja, ki ste si ga postavili za nek nedoločen čas. Tudi najboljši nameni vam brez jasnega načrta ne bodo koristili. Rešitev? Če je cilj za vas zelo pomemben, ga umestite na časovnico. Tudi če danes ne morete pričeti delati na njem, vsaj določite termin, ko se lahko z njim spoprimete. Ne pozabite, da nikoli, zares nikoli ni prepozno, da se lotite stvari, ki ste si jih od nekdaj želeli.
Čakanje na akcijo, dokler se ne boste počutili pripravljene
Če čakate, da boste pripravljeni na nekaj zahtevnega, boste morda čakali zelo dolgo, morda v neskončnost. Zelo malo je namreč verjetno, da pri težkem cilju dobimo nenaden navdih in ga uresničimo. Rešitev? Najprej spremenite svoje vedenje in prenehajte z odlašanjem. Prisilite se k aktivaciji ali pridobite ustrezno podporo, ki vam bo pomagala pri motivaciji. Včasih je potreben samo odločen začetek, da se stvari kot domine začnejo odvijati v pravo smer.
Predvidevanje preprek in težkih trenutkov
Ne glede na to, kakšen cilj si želite doseči, pot do tja ni (vedno) enostavna. Vsi vemo, da mnogi cilji zahtevajo vztrajnost, saj se na poti pogosto srečamo s trenutki, ki nas zaustavijo. Še hujši so tihi glasovi, ki nam govorijo, da ne bo šlo; da je pretežko; da nam ne bo uspelo. Gre za običajne situacije, ki jih je treba predvidevati, saj se na ta način z njimi lažje soočimo. Rešitev? Razmislite, kaj vam dela največ težav (morda samopodoba, mnenja drugih, pomanjkanje vztrajnosti, neznanje …) in razvijte načrt za spopadanje s trenutki, ko vas bo zamikalo odnehati. Z njim boste bolj prepričani v svojo sposobnost nadaljevanja.
Gledanje na napake kot na neuspeh
Zavedati se je treba, da pot do zastavljenega cilja zelo redko poteka linearno. Vmes se pojavlja mnogo preprek, padcev, razočaranj, kar pa je običajen del sledenja svoji življenjski poti. Mnogi zmotno mislijo, da korak nazaj pomeni začeti od začetka, zato odnehajo. Rešitev? Imejte v mislih, da nobena pot ni lahka – če bi bila, bi bilo življenje kar preveč enostavno. Namesto, da obupate zaradi neuspehov ali zavrnitev, svojo energijo raje usmerite v nadaljevanje poti, ki vas vodi do tja, kamor si želite.
Naj cilj ne bo prioriteta
Najslabše je, če ste osredotočeni le na končni cilj, saj na ta način veliko hitreje odnehate pod pritiski. Mnogo lažje je, če si pot do tja razdelite na majhne in veliko lažje dosegljive cilje, saj bo motivacija v tem primeru večja, kar pa bo vplivalo tudi na vašo samozavest. Rešitev? Saj veste, da je tudi 100-kilometrsko pot veliko lažje prehoditi, če si jo razdelimo na lažje osvojljive cilje. Vsak dan si torej določite cilj, ki vas bo vodil do doseganja novih. Ne bodite prezahtevni do sebe, saj vas to zlahka odvrne od vaših želja in sanj.
Podcenjevanje zastavljenih ciljev
Zastavljanje novih ciljev je enostavno, slediti pa jim je nekoliko težje. Če predpostavljamo, da bomo nekaj zlahka dosegli ali pa da ne bomo imeli težav, potem smo na resničnost izzivalnih situacij zelo nepripravljeni. Prav je, da se ciljev lotimo z veliko mero optimizma in pozitivne naravnanosti, a temu moramo vseeno dodati realna pričakovanja. Rešitev? Ne zamenjujte pretirane samozavesti z mentalno močjo. Namesto, da si rečete, da bo enostavno, se opomnite, da boste morali na poti do cilja vložiti precej truda in vztrajnosti, ne glede na to, katere talente in sposobnosti že imate.
Obupate, še preden vidite rezultate
Nestrpnost je sovražnik sprememb. Veliko ljudi, ki se trudijo nekaj doseči ali spremeniti, močno trpi zaradi dolgotrajnega procesa, ki je potreben za dosego cilja. Ker vsaka življenjska sprememba zahteva trud in vztrajnost, se je treba že na samem začetku psihično pripraviti na pot. Rešitev? Če ne vidite rezultatov, še ne pomeni, da so vaša prizadevanja nesmiselna. Pred trajnimi spremembami se je treba načrta držati dlje, kot si morda mislite.
Sabotirate tik pred ciljem
Ste vedeli, da se vam lahko cilj izmakne zaradi strahu pred uspehom? Da, strah pred dosego cilja je resničen in še kako prisoten problem, ki se pojavi takrat, ko ne verjamete, da ste vredni uspeha. V tem primeru lahko odnehate tik pred ciljno ravnino, kar je velika škoda. Rešitev? Pomislite na vse pretekle cilje, ki ste jih težko dosegli, in vse prepreke, ki ste jih zmogli prečkati. Bodite iskreni do sebe in verjemite, da ste vredni vsega – uspeha, sreče, ljubezni, blaginje.
Previsoko postavljeni cilji
Če ste resnično navdušeni nad spreminjanjem svojega življenja, vas bo morda zamikalo, da si boste lestvice postavili previsoko. Če se boste prehitro in preveč zavzeto lotili stvari, se zna zgoditi, da boste prehitro odnehali. Rešitev? Korak za korakom in predvsem tako, kot piše v vseh zgoraj omenjenih nasvetih. Določite kratkoročne cilje in na poti slavite vsaj pomemben mejnik. Sanjajte, verjemite, vztrajajte in dosegajte! Naj vam novo leto prinese čim več izpolnjenih sanj.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV