Čeprav bi Balklanovcem na prvo žogo pripeli oznako raperjev oz. hip-hoperjev, so, kot sami trdijo, precej več kot to. S Stefanom Josifovskim, ki prihaja iz makedonskega Velesa in se skriva za umetniškim imenom El Makedoner, smo spregovorili o novonastali skupini Balklan in njenih ciljih, ki presegajo okvire glasbe.
Stefan, ki je s srco in dušo zapisan Domžalam, je sodeloval že pri nastanku prve skladbe To so Domžale, kjer pa je rime polagal z izvajalcema Sanel in Turk.
Kakšno zvrst rapa oz. hip-hopa lahko od vas pričakujemo? Bo šlo za gangsta rap ali bo tudi kaj v slogu današnjih hip-hop zvokov?
Od nas lahko pričakujete marsikaj, ker še sami nismo točno opredeljeni ter poslušamo vse zvrsti današnjega, kot tudi predhodnega hip-hopa, rapa itd. Radi bi se dokazali na različnih področjih ter v različnih vrstah pustili svoj vtis. Zato bom izjavil, da nismo samo raperji, ampak smo artisti oziroma umetniki.
Kaj vam pomenijo Domžale?
Domžale so naš dom, naš izvor, naša institucija. Ponosno predstavljamo svoj kraj in tako bo tudi v prihodnosti. Z vsem izrečenim in izvedenim tudi stojimo, ker pri nam lahko najdeš marsikaj.
Že leta 2017 je nastala skladba To so Domžale. Je 'To so Domžale II' nadaljevanje, kot namiguje naslov, ali bolj sofisticirana različica originala?
Leta 2017 je bila predstavljena pozitivna različica oziroma pozitivna stran našega mesta, negativna oziroma temna stran našega mesta pa je ostala neznana in je bilo potrebno tudi to izpostaviti. Kot ste sami ugotovili je skladba "To so Domžale II" nadaljevanje in jo lahko vzamemo tudi kot sofisticirano verzijo predhodne skladbe.
V skladbi opisujete domžalsko sceno, a bolj kot to, se zdi, da opisujete Bronx. Tako hudo verjetno vendarle ni, kot se morda zdi skozi posamezne stihe. Ali pač?
Posamezni stihi so morda napihnjeni ter malce pretirani, ampak skupaj opisuje realno sceno na domžalskih tleh.
Imena skupine Balklan verjetno ni treba posebej pojasnjevati. Gre za skovanko. Drži?
Imena, kot ste omenili, ni potrebno pojasnjevati, gre za skovanko besede "Balkan" in "klan", saj izviramo iz različnih koncev bivše Jugoslavije in ponosno izvajamo skladbe v slovenščini. Sam prihajam iz Makedonije, iz katere sem se preselil pri svojih 14. letih v iskanju boljšega življenja, katerega sem našel v glasbi, potem ko sem obvladal slovenski jezik.
Boste imeli v prihodnje tudi družbeno odgovorna besedila? Kaj želite sporočiti svetu?
Seveda. V dogovarjanju s celotno ekipo stremimo k izdajanju skladbe za otroke, ki gredo vsako leto na morje po zaslugi akcije Amirja Abdakovića. Vedno radi pomagamo različnih dobrodelnim organizacijam – tako v Domžalah, kot tudi na področju celotne države. Svetu želimo sporočiti, da naša ekipa ne obstaja samo s tem razlogom, da podpiramo samo temačne strani, saj smo zelo pozitivni ljudje in imamo zelo optimističen pogled na celoten svet, ne glede na vsa trenutna dogajanja v državi in izven nje.
Kaj je vaša dodana vrednost za slovensko rap sceno?
Prva dodana vrednost slovenski sceni je to, da smo vsi jugoslovanskih korenin, vendar skladbe izvajamo v slovenskem jeziku in bi radi pokazali, da nas ni potrebno zmerjati s stereotipskimi izrazi, kot npr. "čefurji". Vsakemu človeku podamo svojo roko, če se predhodno pokaže temu vrednega, brez predsodkov iz kje prihaja. Strmimo h temu, da slovenski jezik uvrstimo visoko na balkansko glasbeno sceno.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV