Je v Sloveniji boks med mladimi priljubljen? Je v očeh staršev to še vedno šport nasilnežev? Pretepačev? Sam Dejan Zavec je nekoč dejal, da je zanj ''osebno pretep najnižja raven komunikacije'' in ga razume kot žalitev. Marsikdo misli, da je boks pretepanje, a je v resnici nekaj povsem drugega …
Mislim, da je boks v Sloveniji zelo priljubljen šport oz. zelo pridobiva na popularnosti, sploh če primerjam s prejšnjimi leti. Popularnost boksa se veča tudi v svetovnem merilu in v tem trendu smo tudi mi. Dejstvo je, da je Dejan Zavec kot Mr. Simpatikus in pozitiven lik ogromno naredil za prepoznavnost in popularnost boksa pri nas. Boks je vse bolj sprejet šport tudi med starši, seveda se najdejo izjeme. Veliko staršev trenira boks ali pa ga je, in to pozitivno izkušnjo zdaj prenašajo naprej na svoje otroke. Kakovosten boks je vse prej kot pretep, je zavestna igra, kako prelisičiti nasprotnika z raznimi zvijačami in manevri ter ga v končni fazi točno zadeti. Če pogledamo malo širše, bi lahko rekli, da je boks intelektualna igra na fizičnem nivoju.
Je boks primeren za učenje v šolah? Menite, da bi zaradi tega imeli mladostniki manj težav z agresivnostjo, hiperaktivnostjo ipd.? Če vprašam drugače. Zakaj je boks v resnici odličen šport za otroke, mladino in tudi vse ostale?
Boks je vsekakor primeren za učenje v šolah, sprejemajo ga učenci in učitelji. Pomembno je, kdo poučuje boks in na kakšen način. Lahko rečem, da imamo v našem klubu zdravo sredino trenerjev, ki na pravi način podajajo znanje o boksu. Na splošno je v Sloveniji zapihal svež veter, ki je prevetril tudi trenersko populacijo. Stvari se premikajo na bolje. Delno je tudi zaradi tega boks vse bolj sprejet v šolah. Boks je v svoji osnovi polno kontakten šport. Poučevanje mora biti kontrolirano. In prav s to kontrolo učimo nadzorovati udarce in hkrati čustva. Pri nekontroliranem pristopu se lahko hitro zaneti ogenj in vse skupaj gre v napačno smer. Zagotovo se vsi, ki imajo željo, kasneje soočajo tudi s pravimi udarci, ki so lahko agresivni, močni, a usmerjeni. Hkrati se v učnem procesu boksa učimo tudi obrambe tako, da je pravi izziv zadeti nasprotnika, ki se pokriva in izmika pred udarci. Pri boksu se poleg borbenosti v veliki meri razvije odlična koordinacija, hitro odzivanje in hitro dojemanje različnih situacij, hitrost, gibljivost, moč in še nekatere druge človekove karakteristike.
Boks velja za plemenit, a nevaren šport, kar pa statistično gledano ni, saj je pri marsikaterem drugem športu več tveganja za resno poškodbo. Pri boksu so te večinoma površinske – na obrazu, členkih ... Zakaj bi se človek moral odločiti za boks in kako nam lahko boks koristi v življenju?
Na prvi pogled je boks videti res nevaren, a dejstvo je, da ljudje iščemo senzacijo. Pri profesionalnem boksu na najvišjem nivoju je lahko še kako vidna. Počene arkade, podpludbe, nokavti – vse to je lahko spektakularno in senzacionalno in marsikdo ima v glavi prav to sliko o boksu.
Seveda je vse to tudi boks, a res v zelo majhnem delu. In kaj je tukaj plemenitega, se bo večina vprašala. Vsi boksarji poznajo pravila, ki veljajo v ringu, in to so pravila fair playa in točno določena pravila – kako lahko udariš, kam lahko udariš, kako se vedeš v ringu itd. In ker kot boksar sprejemaš pravila in se z njimi soočiš, daješ s tem tudi veliko spoštovanje nasprotniku. Po končanem dvoboju si boksarja vedno sežeta v roke in se pozdravita, in to spoštovanje po in pred dvobojem je vsekakor plemenito, saj ni zamer, slabega počutja, temnih pogledov ...
To vse je tekmovalni boks, delno pa lahko tudi rekreativni, ki pa ni tako "resen". Za boks se lahko odloči praktično vsak, ki ima takšno ali drugačno željo po borbi. Boks lahko primerjamo tudi z življenjem, saj se na nek civiliziran način borimo in krepimo bojevniški duh, kar nam dviguje samozavest in izboljšuje samopodobo. Poleg tega pa je boks odlična rekreacija, s katero vzdržujemo formo in kondicijo, ki nam še kako prav pride v vseh aspektih življenja.
Boks ni samo šport profesionalcev, ampak služi tudi za sprostitev in zabavo. Za marsikoga je ventil za sproščanje. A klubi niso prostor za agresijo, ampak zgolj za športen duh. Ste morali kdaj koga že odsloviti, ker se je obnašal preveč napadalno in je zgrešil bistvo?
Kot sem že omenil, je boks odlična rekreacija in ne samo to – boks je odličen šport in ventil za sproščanje stresa. Menim, da veliko ljudi trenira boks prav zaradi tega. Treniranje v skupini, kjer je pozitivna energija in kjer je želja po napredku, se hitro vzpostavi pozitiven športen duh. Agresija, ki je v vseh nas, gre z boksom ven kontrolirano. Za nadzor nad situacijo mora skrbeti zrel trenerski kader, ki hitro poseže v situacijo, če gre zadeva predaleč. Hkrati se s tem procesom učimo tudi kontroliranja čustev, da nas ne zanese predaleč. Primeri, ko so posamezniki kazali preveč bojevniškega duha, so seveda bili in take nadebudneže usmerimo v tekmovalno skupino, kjer se lahko seznanijo z višjim nivojem boksa in kjer lahko razvijejo svoj potencial hitreje.
Boks je zgrajen na treh osnovnih udarcih in sicer direkt, kroše in aperkat, vse ostalo je kombinacija le-teh. Kaj je definicija dobrega boksarja oz. kaj so ključne prednosti dobrega boksarja? Moč udarca? Inteligenca? Drža?
Boks je na prvi pogled videti res enostaven, a temu ni tako. V boksu so pomembni trenutki, ki se morajo povezati s pravo razdaljo, preciznostjo zadetka, tehniko izvedbe in močjo. Kdaj izbrati pravi trenutek za udarec, je prava umetnost. Dober boksar skozi treninge in izkušnje v borbah razvija vse vrline, ki so pomembne za uspešno boksanje. Premikanje po ringu in iskanje prave pozicije za obrambo in napad je osnova. Hitre in agilne noge dajejo trdne temelje kakovostnemu boksu. Prava in čista tehnika v borbi zagotavlja tekočo borbo, ki je hkrati tudi zelo gledljiva. Pomembna je tudi gibljivost zgornjega dela telesa, s katerim se boksar izmika in išče prave priložnosti za obrambo in napad. Vsekakor so prilagodljivi in inteligentni boksarji bolj uspešni kot togi, zakrčeni in statični, saj taki boksarji ustvarjajo več priložnosti za izvedbo uspešnega napada in obrambe.
Imamo v Sloveniji naslednika Dejana Zavca, boksarja, ki je pred dobrimi desetimi leti postal naš prvi svetovni prvak v tem športu in je močno populariziral boks pri nas, saj se pred tem zanj nismo kaj prida zmenili. Zaradi njegovih uspehov je bilo zanimanje za boks zagotovo večje. Kaj pa zadnja leta, ko v boksu nimamo več junaka z naslovnice? K vam še prihajajo fantje, ki pravijo: ''Ko bom velik, bom Dejan Zavec.'' Kako je boksarska scena napredovala od njegovih časov?
Boks je zelo napredoval v zadnjih desetih letih. V Sloveniji imamo trenutno kar nekaj odličnih boksarjev, ki kažejo velik potencial in so tehnično dovršeni. Uspeh Zavca se zdi neverjeten, a to je za mlade upe lahko samo dodatna motivacija, saj lahko vidijo, da se da uspeti. Lahko rečem, da se bo v parih letih pokazalo, kaj bo z mladimi boksarji, ki so komaj začeli tekmovati v članskih kategorijah in so že nanizali odlične nastope v mednarodni konkurenci. Vsekakor ne bo dovolj samo talent in trdo delo, moralo bo biti še nekaj več kot samo to. Kljub vsemu vidim zelo velik potencial v teh mladih borcih – prihodnost slovenskega boksa je vsekakor svetla.
Kaj mora krasiti človeka, da postane šampion? Volja, disciplina, vztrajnost, učenje iz lastnih napak? Kako pomemben je talent? Če vzamemo za primer Evniko Sadvakass, mlado boksarko, ki z golimi rokami podira drevesa, mora pa se dokazati še v ringu. Kdaj veste, da imate v rokah dragulj?
Veliko stvari se mora poklopiti na poti do šampiona. Za napredek je pomembno trdo delo, torej volja do treninga in vztrajnost. To so prvi koraki proti uspehu in ves čas se morajo ponavljati. Talent je zelo dobrodošel, saj je proces učenja hitrejši in s tem tudi napredek. Ves napredek se mora realizirati na tekmah, kjer se kaže dejansko stanje boksarja, ali boksarke in borci morajo imeti gorečo željo po dokazovanju in nastopanju v ringu. Vsekakor mora boksar znati prenesti tudi poraz in se iz njega nekaj naučiti.
Evnika je vsekakor atraktivna v prikazih svojih veščin, ki so že kar filmske, in vsekakor je ring tisti, ki pokaže iz kakšnega testa je boksarka ali boksar.
Tudi sami ste mnogokrat stali v ringu in okusili slast zmage. Kaj boksar razmišlja med bojem?
V ringu se boksar sooči z znanimi in neznanimi nasprotniki. S tistimi, ki jih že dlje časa pozna, je načeloma lažje, ker ve, kako nasprotnik boksa. Tudi psihološki pritisk je lahko zaradi tega manjši, ni pa seveda nujno, kajti ko je nasprotnik že dlje časa na prestolu, je pravi izziv boksati s takim nasprotnikom. V ring je pomembno stopiti popolnoma suveren, ne glede na nasprotnika, saj lahko le na ta način pokažemo ves svoj potencial. Meni osebno je bilo pomembno dobro boksati, pokazati maksimalni potencial, in če se je vse dobro poklopilo, na koncu tudi zmagati.
Kaj storiti takrat, ko je boksar v podrejenem položaju, ko se zdi, da je poraz neizbežen?
Ko si v podrejenem položaju in veš da izgubljaš, poskušaš preživeti in boksati do konca, v ringu šteje vsaka izkušnja, tudi tista po preživetju. Iz vsake izkušnje se lahko veliko naučiš, pomembno pa je, da te vse izkušnje plemenitijo in da kljub takim in drugačnim izkušnjam črpaš voljo za treninge in napredek.
Kdo vse potrka na vrata vaše Boksarske akademije?
Boksarska akademija je uspešna šola boksa, ki smo jo razvili čez vsa leta delovanja v boksu. Sam imam že več kot 20 let izkušenj z boksom in drugimi borilnimi veščinami in skupaj z ostalimi trenerji smo naredili resnično uspešno zgodbo. V programe Boksarske akademije zahajajo vse generacije, te izkušnje in programe lahko vsi mladi in starejši preizkusijo na naših treningih v Fight club Ljubljana - FCL. Posebno mesto pa ima Boksarska akademija za otroke, kjer že nekaj let uspešno prenašamo bogate boksarske izkušnje na najmlajše, torej na otroke od 5 do 7 in od 8 do 12 let. Vajeti Boksarske akademije za otroke sta prevzela Simon Dovč in Luka Mejač, ki imata veliko boksarskih izkušenj. V nekaj letih smo naredili velike korake tudi pri otrocih, saj smo na treh lokacijah v Ljubljani skozi rekreativne programe popeljali lepo število zadovoljnih otrok, nekateri med njimi pa so prešli v tekmovalne programe in lahko se pohvalimo, da smo na državnem prvenstvu 2019 s prvim produktom Boksarske akademije za otroke osvojili naslov državnega prvaka.
Je tudi pri nas na tehtanjih prisoten t. i. ''trash-talk'' oz. blatenje nasprotnika? Psihološke igrice so vendarle del ''borbe'' …
''Trash-talki'' so narejeni za gledalce, da se poveča zanimanje za posamezne dvoboje. Te vrste promocija je izvedena predvsem pri profesionalnih dvobojih, kjer se že dneve, nekje tudi tedne in več, napoveduje posamezne dogodke in dvoboje. Mi načeloma sodelujemo samo na amaterskih dvobojih po pravilih olimpijskega boksa, kar pomeni, da ti dogodki niso organizirani v tej smeri. V Sloveniji poteka slovenska boksarska liga, v kateri se kalijo vsi borci, tako začetniki kot nadaljevalci. Vsi se med seboj dobro poznajo, tako da tovrstne psihološke igre ne bi prišle toliko do izraza. V tujino hodimo na turnirje, kjer takih srečanj ponavadi ni. Bili pa smo udeleženi na določenih novinarskih konferencah, kjer so bili revijalni nastopi z nasprotniki iz tujine in je bilo nekaj t. i. ''trash-talka'', vendar je bilo to soočenje bolj promocijsko kot resnično preigravanje psiholoških iger.
Je boks drag šport? Tu ne mislimo samo na cene tečajev oz. osebnega trenerja in opreme. Ali za sabo potegne tudi posebno hrano, dodatke …
Boks je na splošno zelo ugoden šport. Pri rekreativnem boksu potrebujemo navadno športno opremo, bandaže in boksarske rokavice, če izvajamo močnejše sparinge, je priporočljivo imeti tudi čelado. Pri tekmovalnem boksu je podobno, s tem da mora tekmovalec/ka imeti tudi boksarsko obleko in boksarske čevlje.
Kar se tiče prehrane, ni nič drugače kot pri drugih vrhunskih športih, ni neke posebne prehrane prav za boksarje.
Kdo je po vašem mnenju največji boksar vseh časov in zakaj? Imamo danes velikega šampiona ala Muhammad Ali?
Iz zgodovine boksa lahko potegnemo ogromno kvalitetnih boksarjev, ki jih lahko tako ali drugače med seboj primerjamo. Vsekakor največjih boksarjev ni odlikovala samo borbena plat v ringu, pač pa življenje kot celota. Muhammad Ali je zagotovo največja ikona vseh časov, so pa boksarsko sceno zelo zaznamovali tudi Joe Louis, Rocky Marciano, Mike Tyson, Lennox Lewis in še kopica drugih.
Danes bi lahko rekli, da je boks v popolnem razcvetu in da je v boksarskem svetu resnično pester izbor boksarskih šampionov. V smislu boksarske tehnike in veščin posebej izstopa Vasil Lomačenko, Oleksandr Usik, Canelo Alvarez, Manny Pacquiao in še kdo. V super težki kategoriji trenutno kraljujeta Anthony Joshua in Tyson Fury. Slednji še posebej izstopa v ''trash-talkih'' in tudi s svojim gibljivim in izmuzljivim boksarskim slogom. Fury z vsakim nasprotnikom odigra neverjetno suvereno, duhovito in superiorno mentalno igro, zdi se, da zmaga že na novinarskih konferencah. Po nekaterih potezah in karakteristikah celo spominja na Muhammada Alija.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV