Ples ob drogu je kombinacija fizične moči in elegance. Zaradi česa je prepričal vas? Kaj vas pri njem najbolj osrečuje in kateri del imate najmanj radi?
Najverjetneje prav zaradi kombinacije moči in elegance. Že vse življenje se ukvarjam s plesom ter mnogimi drugimi športi. Ples ob drogu vključuje gimnastične prvine, vadbo z lastno telesno težo, ples, jogo ... je popolna kombinacija vsega. Kar je najboljše pri plesu ob drogu, je to, da treningi niso monotoni, skozi vadbo pa spoznavaš, česa vse je tvoje telo zmožno, in precej hitro pridobiš tudi samozavest. Slaba stran, kot pri večini športov, so seveda poškodbe.
Kdaj ste se pravzaprav zaljubili vanj? Ste pred tem že plesali ali se kako drugače športno udejstvovali?
V pole dance sem se zaljubila pred približno osmimi leti, pred tem pa sem se intenzivno ukvarjala z ritmično gimnastiko, atletiko in ter mnogimi drugimi športnimi disciplinami.
Kako je videti dan v življenju plesalke ob drogu? Koliko ur na dan trenirate, iz česa so sestavljeni vaši treningi in kako pomembna je pri vsem skupaj prehrana?
Svoj čas posvečam svojim vadečim in studiu, ki ga uspešno vodim zadnjih pet let. Učim približno štiri ure na dan, od ponedeljka do petka. Časa za svoje treninge nimam prav veliko, ko pa treniram, se zaprem v studio tudi za pet ur.
Preden sem odprla studio, sem trenirala od ponedeljka do nedelje 4–6 ur v popoldanskem času, dopoldne pa je bil čas za tek, fitnes, stretching ... Trening je sestavljen iz ogrevanja (vaje za moč) in stretchinga – ta se konstantno izvaja tudi kot samostojen trening – potem pa učenja elementov na drogu, različnih povezav med elementi, skratka ustvarjanju nikoli ni konca.
Kar zadeva prehrano ... Pomembno je, da ohranjaš linijo, lažji kot si, manj teže dvigaš in bolj si eksploziven, kar je pri plesu ob drogu precej pomembno. Ne bom pa trdila, da se striktno držim diete, saj je hrana moja strast – takoj za plesom. (smeh)
Kako se sami borite proti stereotipom? Ples ob drogu marsikdo še vedno enači s striptizetami, goloto ... čeprav so erotični predznak in asociacije seksualne narave s tem, ko je ples ob drogu pred leti postal uradna športna disciplina, močno zvodeneli. Se je v teh letih že kaj spremenilo v glavah ljudi?
Mislim, da se proti stereotipom uspešno borimo, saj ljudje vedno bolj razumejo, za kaj gre pri plesu ob drogu, in vedno bolj ločijo našo športno zvrst od tiste zvrsti, ki se izvaja v striptiz klubih. Res je, da pojem drog – "štanga" avtomatično še vedno asociira na striptiz, pa naj vprašam tako – je košarka nogomet, glede na to, da je v igri žoga?
Ples ob drogu se spogleduje z olimpijskimi igrami. Kdaj menite, da bo postal olimpijska disciplina?
Vsi, ki se s tem ukvarjamo, držimo pesti in upamo, da v bližnji prihodnosti. Ker so pole dance šele pred kratkim priznali kot športno zvrst, mislim, da bo potrebnega še kar nekaj časa, da se disciplina uveljavi.
Kaj je ples ob drogu – je v prvi vrsti šport ali ples (umetnost izražanja)? Ali je to odvisno od posameznika?
Pole dance je v prvi vrsti šport. Učenje poteka skozi različne stopnje, ki so odvisne od napredka posameznika. Najprej je treba osvojiti osnove, šele potem ko pridobiš pravo moč in fleksibilnost, nadaljuješ z zahtevnejšimi elementi in kombinacijami teh. Najpomembnejša je tehnika, napačno učenje hitro privede do neželenih poškodb.
Od tu naprej pa se pole dance deli v različne stile, ki so odvisni od posameznika. Nekateri bazirajo na akrobatiki, drugi na plesu (contemporary, balet ...). Popolna kombinacija zame je združenje obojega. Rezultat združenja obeh zvrsti pa si lahko ogledamo na večini tekmovanj pole danca. Vzame sapo.
Moški so v vaši ''branži'' v manjšini. Zakaj mislite, da je tako? Zakaj se več predstavnikov moškega spola ne odloča za ples ob drogu? Ne nazadnje je bil to v davni preteklosti moški ''šport''.
Mislim, da prav zaradi stereotipov, da je to ples za ženske. Pole dance ljudje v različnih državah drugače sprejemajo. Število moških, ki na primer trenirajo pole dance v Rusiji ali na Kitajskem, se skorajda že lahko enači s številom žensk v teh državah. Mislim, da je Slovenija še vedno precej konzervativna dežela, ko pride do česa novega. Ljudje se težje navajajo na spremembe. Smo pa seveda zelo ponosni na tistih nekaj fantov, ki jih imamo v našem pole dance svetu.
Kako nevaren je ples ob drogu? Hitro lahko padete, zdrsnete ... modrice (''poljubi droga'', kot jim pravite, če se ne motim) in žulji so zvezda stalnica, kaj pa bolj resne poškodbe? So prav tako redne spremljevalke plesalca ob drogu?
Vsak šport je nevaren, če siliš svoje telo prek svojih zmožnosti. Vedno je treba poslušati svoje telo in v prvi vrsti poskrbeti za varno vadbeno okolje. Od raznih padcev, blagih in tistih hujših, so neprijetni tudi vnetja kit, medrebrnih mišic, poškodbe sklepov – najpogosteje ramen, nategi mišic itd. Zelo je pomembno, da se pred treningom dobro ogreješ.
Katere so glavne vrline dobre plesalke ob drogu?
Po mojem mnenju sta na prvem mestu ljubezen in strast do plesa ob drogu, zdrava trma, motorika, moč, fleksibilnost, eleganca ...
Se drogi med seboj pomembno razlikujejo? So za začetnike drugačni kot za profesionalce?
Obstajajo različne debeline in materiali, iz katerih so narejeni drogovi. Krom, nerjaveče jeklo, medenina ... Od kože posameznika je odvisno, komu odgovarja kateri material. V mojem studiu večinoma uporabljamo drogove iz nerjavečega jekla s premerom 42 milimetrov. Na večini tekmovanj pa najdemo drogove s 45-milimetrskim fijem.
Se lahko s plesom ob drogu začnemo ukvarjati z danes na jutri ali je potrebna določena stopnja kondicije, moči? Določene predispozicije? Ko gledamo vas, se vse zdi tako preprosto, a že najbolj preprosti in začetni elementi so za začetnika verjetno precej trd oreh ...
Seveda, ples ob drogu ni tako enostaven, kot je videti na prvi pogled. Če se ne ustrašiš modric in odrgnin na začetku – sčasoma se koža na bolečine seveda privadi – se v ples ob drogu enostavno zaljubiš. Vsekakor je kakršnakoli športna podlaga zaželena, pa vendar ni nujna. Vadeči začnejo povsem od začetka, korak za korakom in sproti pridobijo potrebno moč, kondicijo in fleksibilnost. Kdorkoli želi poizkusiti, lahko pride že jutri.
Kateri so osnovni elementi v plesu ob drogu?
V začetnem delu tečaja, ki traja približno tri do štiri mesece in je priprava na plezanje ter obračanje na glavo, se učimo vrtenja na statičnem drogu pri tleh – uporabljamo namreč statičnega in vrtljivega – in pri tem v prvi vrsti okrepimo rame, ramenski obroč in roke. Ko zaključimo začetno fazo, se lotimo glavnega dela. V tem delu je pomembno, da vadeči osvojijo osnovne elemente, kot so obračanje na glavo, plezanje, visenje na eni nogi ...
Kot lastnica kranjskega plesnega studia Pole dance studio M in inštruktorica plesa ob drogu imate dober vpogled v sceno. Ali popularnost plesu raste? Kdo so večinoma vaše ''stranke''?
Ples ob drogu je vse bolj priljubljen tudi pri nas, predvsem med pripadnicami ženskega spola. Imamo tudi enega moškega člana, in upam, da se mu kmalu pridruži še kakšen. Za zdaj se za vadbo v večini odločajo ženske starostnega razpona od 5 do 50 let.
Ali v plesu ob drogu tudi tekmujete ali je vaše poslanstvo predajanje znanja? Kdo je pravzaprav plesa naučil vas?
Tekmovanja so mi v mladosti pustila grenak priokus, zato danes svoje punce raje pripravljam na tekmovanja, kot pa da bi se jih udeleževala sama. Sem samouk, pa vendar znanje vsake toliko črpam tudi iz delavnic svetovno priznanih plesalcev ob drogu.
Komu bi priporočili ples ob drogu? Je kakšna starostna omejitev?
Ples ob drogu bi priporočila prav vsakemu, ki želi pridobiti samozavest, moč in fleksibilnost. Vsakemu, ki si želi novega izziva. Starost ni pomembna, pomembna je volja.
Kaj je poleg plesa še vaša strast? S čim si zapolnite dneve, vikende?
Večinoma se mi življenje vrti okoli plesa ob drogu in imam srečo, da sem svojo strast pretvorila tudi v delo, ki ga opravljam z največjim veseljem. V prostem času pa se rada družim s prijatelji, kaj dobrega spečem ter tu in tam kam odpotujem. Vikendi so ponavadi rezervirani za vodenje pole dance delavnic – učim tako v Sloveniji, kot tudi na Hrvaškem, v Italiji, Srbiji, Avstriji... – ter za razne nastope.
Kaj je najboljši nasvet, ki ste ga dobili v življenju?
''If it makes you happy put in everything you got!'' (v prostem prevodu: ''Če te osrečuje, vloži v to vse, kar imaš.'')
Obstaja moto, po katerem živite, misel, ki vas žene?
''We rise by lifting others.'' (v prostem prevodu: ''Rastemo s tem, ko pomagamo rasti drugim.'')
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV