Oddaja Volan teče 20 ''krog''. Za seboj imate nešteto testov, nešteto prevoženih kilometrov. Verjetno je šlo velikokrat pri snemanju oddaj tudi kaj narobe. Lahko z nami delite kakšno zabavno prigodo?
Seveda, najbolj zabavne so prigode, ko snemamo z Iztokom, ker si rad pripre kakšen prst z vrati, izgubi ključe avta – enkrat smo zamudili dve uri na avtosalon v Frankfurtu, ker ni našel ključa kombija, ki ga je imel v žepu – ali desetkrat ponovi isto napako, ko hoče kaj povedati v kamero. Saj ne, da sva Anže in Matej bistveno boljša pri slednjem, ampak vsaj ključev ne izgubiva!
Kaj je sicer največji izziv pri snemanju avtomobilistične oddaje? Z droni ipd. mobilno tehnologijo je vse skupaj postalo še precej bolj atraktivno in dostopno, a ravno zato so pričakovanja gledalcev še toliko višja …
Največji izziv je v zadnjem letu snemanje zanimivih prispevkov v tujini zaradi vsem znanih razlogov. Sicer pa je samo snemanje v zadnjih letih res postalo še bolj atraktivno in hkrati tudi bolj zahtevno, saj od naših snemalcev zahtevamo znanje in obvladovanje vseh naprav, na primer dronov, včasih pa je bilo skoraj dovolj, da so znali pritisniti ''record'' na kameri in paziti, da je voditelj vsaj približno v kadru.
Podrobno spremljate dogajanje na avtomobilskem trgu in obnašanje kupcev doma in po svetu. V čem smo Slovenci kot kupci različni od drugih? So kakšne specifike ali se po okusu in izbiri ne razlikujemo od drugih Evropejcev?
Kar dobro sledimo Evropejcem, čeprav so pri nas vseeno bolj popularni malenkost manjši avti, kot so v povprečju v Zahodni Evropi. Že dolga leta je na primer naš najbolj popularen avtomobil renault clio, medtem ko je v Evropi volkswagen golf. In ja, tudi pri nas se vidi, da smo nori na moderne križance, saj je kar 7 od 10 najbolj popularnih novih avtomobilov pri nas v letu 2020 iz tega privzdignjenega razreda.
Kdaj menite, da se bodo po cestah peljala zgolj in samo še električna vozila? So napovedi nekaterih (npr. Forda, ki bo od leta 2030 izdeloval le še e-vozila) realne? Kje vidite največjo težavo pri ''elektrifikaciji'' cest? V glavi ljudi ali je glavni problem infrastruktura, morda naftni lobi?
Verjetno nikoli ne bodo na cestah zgolj električna vozila, saj bodo vedno obstajali tudi ljubitelji starih vozil, ki jih bodo seveda še naprej poganjala fosilna, morda sintetična goriva. Kar se tiče električnih vozil, pa je tudi potrebno ločiti segment na vozila, kjer je energija shranjena v baterijah, in na tista, ki uporabljajo nek drug energent, ki potem na takšen ali drugačen način proizvaja elektriko za pogon. Zelo velik potencial ima vodik, ki je sicer še vedno drag za proizvodnjo, ampak ravno tu lahko ''naftni lobiji'' najdejo svojo veliko priložnost, ker imajo zaradi svoje geografske lege velik potencial za poceni elektriko, ki je potrebna za proizvodnjo vodika. V tem trenutku pa je za največjo težavo pri večji priljubljenosti električnih vozil razlog čisto enostaven – cena. Vozila so enostavno predraga, da bi se jih splačalo kupovati, in država, ki bi lahko ta trend spodbujala, z zmanjševanjem subvencij v bistvu vse skupaj samo še dodatno zavira.
SUV-i so domala iztrebili enoprostornike. Se ne zdi skregano z logiko, da vozila postajajo okolju prijaznejša, po drugi strani pa je segment mestnih ’terencev’ v razcvetu? Kako sami gledate na to, da proizvajalci po eni strani skušajo izpasti ''zeleno'', po drugi pa imajo v ponudbi vozila, ki za večino kupcev niso ravno racionalen nakup?
Vodilo vsakega normalnega podjetja je eno in edino – denar. Če bomo vozniki želeli voziti samo ''zelena'' vozila, nam jih bodo tudi ponudili. Če želimo vsi sedeti visoko, ker nas kar naenkrat vse po vrsti pestijo težave s koleni in hrbti, nam bodo na veliko ponujali to, kar zdaj že kar nekaj let. In vsaj v tem delu postajamo vse bolj podobni Američanom, pred leti pa smo jih tako zaničevali, češ, kako velike in potratne avtomobile vozijo. Vseeno pa smo v Evropi vsaj po merah ostali pri nekoliko manjših avtomobilih kot čez lužo in tudi motorji, ki premikajo naše avtomobile, so v povprečju manjši in bolj varčni.
Za ljubitelje avtomobilov je testiranje vozil sanjska služba. S katerim avtomobilom je šlo do zdaj najhitreje?
Ja, sliši se res sanjsko, ampak na koncu je tudi to – služba. Veliko je zelo napornih dni, ki niso zgolj testiranje, ampak še vse kaj drugega. Ko pride v uredništvo kakšen res hiter avtomobil, se nam pa seveda vsem smeji. Ampak navadno je treba kar na pot do takšnega avtomobila, ker zelo redko pripeljejo v Slovenijo. Kateri je bil najhitrejši? Verjetno kar lamborghini in ferrari. Pa seveda kakšna nabrita verzija porscheja. Ko iščemo najhitrejšega v ovinkih, imam pa še vedno najlepše spomine na lotus exige.
Kaj je najboljši nasvet, ki ga lahko daste nekomu, ki se odloča za nakup novega, lahko tudi rabljenega vozila?
Moj nasvet je, da kupite avto, ki ga zaslužite s svojo plačo v desetih mesecih in ga menjajte na štiri leta. Tako boste imeli vedno dovolj moderen in, upam, nepokvarljiv avto, za katerega ne boste zapravili celega premoženja in vam bo ostalo še dovolj denarja za vse ostale stroške, predvsem pa za gorivo, da se boste lahko z njim odpeljali tudi na kakšen lep izlet!
Kaj vas pri avtomobilističnih trendih trenutno najbolj navdušuje in kaj je tisto, kar vas je morda negativno presenetilo?
Navdušuje me, da tudi električna vozila postajajo vse boljša in bolj uporabna. Tukaj ne mislim zgolj na večje baterije, ampak na občutke med vožnjo in uporabnostjo kabine. Najbolj negativno pa presenečajo proizvajalci, ki opuščajo klasične fizične gumbe na armaturni plošči in vse funkcije selijo na zaslone, zaradi katerih je potrebno odmikati pogled s ceste, kar ni varno, pa še občutek je za moje pojme slabši, ko nekaj klikaš, kot takrat, ko zavrtiš ali pritisneš na pravi gumb.
Katero je tisto sanjsko vozilo, ki bi si ga nekoč želeli testirati?
Če se moram omejiti na avto, bi si nekoč želel zapeljati lamborghini miura ali ferrari 250 GTO, po možnosti na prazni cesti na Amalfijski obali. Če je lahko katerokoli vozilo, bi bilo pa zelo zanimivo voziti Toyotin lunarni rover, ki je napovedan za leto 2029. V njegovem naravnem okolju, jasno!
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV