Freddie Mercury, ki se je kot Farrokh Bulsara leta 1946 rodil na Zanzibarju, je umrl za aidsom. Z rock skupino Queen, ki so jo sestavljali še Brian May, Roger Taylor in John Deacon, je za seboj pustil izjemno glasbeno zapuščino. Skupina je svoj prvenec, album Queen, izdala leta 1973. Vse ostalo je zgodovina.
Mercury je bil prepoznaven po energičnih nastopih in izjemni karizmi. Nastop Queenov leta 1985 na koncertu Live Aid na stadionu Wembley v Londonu so številni mediji označili za enega največjih v zgodovini rock glasbe. Zadnjič je Mercury s skupino nastopil leta 1986 na festivalu v Knebworthu. Britanskega pevca poznamo tudi po skladbi Barcelona, ki jo je leta 1988 posnel v duetu s špansko operno divo Montserrat Caballe. Pripravljena je bila za olimpijske igre leta 1992 v prestolnici Katalonije, katerih izvedbe pa Mercury ni dočakal, saj ga je prej dohitela smrt.
Umrl je 24. novembra leta 1991 v Londonu za posledicami pljučnice, potem ko se je vrsto let boril z aidsom. Star je bil komaj 45 let. Svet je bil v šoku, ko je Mercury zgolj 24 ur pred smrtjo sporočil, da je zbolel za aidsom. Za njegovo bolezen so pred tem vedeli zgolj tesni prijatelji in družina. May je leta 2017 pojasnil, kako je bolezen vlivala na slavnega pevca. ''Težava je bila njegovo stopalo, od katerega je na koncu, žal, ostalo bore malo. Enkrat nam ga je pokazal pri večerji in dejal: 'Oprosti Brian, ker si mogel to videti. Nisem te želel vznemiriti.' Odvrnil sem, da nisem pretresen, ampak da mi je žal, da mora prestajati vso to bolečino.''
Mercury je bil odločen, da bolezen skriva pred javnostjo, zato je zadnji dve leti svojega življenja preživel stran od soja žarometov in zgolj v družbi najbližjih prijateljev, ki so ga obiskovali na domu. Britanski pevec Elton John ter prijateljica in nekdanje dekle Mary Austin sta bila ''ljubezni njegovega življenja'' in sta bila na koncu del pevčevega najožjega kroga prijateljev. Tudi Peter Freestone, Freddiejev osebni asistent, je ponudil nekaj vpogleda v življenje pevca med njegovim bojem z zahrbtno boleznijo. ''Freddie je vedel, da po svetu razsajata HIV oz. aids in da njegovi prijatelji umirajo za to boleznijo. Zavedal se je resnosti situacije. Verjetno je sumil, da je okužen, a je, tako kot počne večina izmed nas, misel potlačil in se tolažil s tem, da se to njemu ne more zgoditi. Tedaj je bila to namreč smrtna obsodba, kar je še danes, a lahko smrt odložimo.''
Domnevno naj bi Mercury izvedel, da se bori z aidsom štiri leta pred smrtjo. Dolgo časa je živel v zanikanju in ni želel izvedeti resnice, dokler ga ni Mary prepričala, da se testira. ''Biopsijo kože so mu naredili z znamenja na roki. Freddijev zdravnika ga je skušal priklicati, a se mu ni javil. Čez čas je zdravnik poizkusil pri Mary in ji dejal, da mora nujno govoriti s Freddijem. Mary ga je uspelo prepričati,'' je še razkril Freestone.
''Prepričan sem, da je Freddie vedel, kaj mu bo zdravnik povedal in ni želel slišati svoje diagnoze.'' Zdravila za aids je nehal jemati po izletu v Švico leta 1991, zadnje dni pa je snemal zadnji album skupine Queen 'Made in Heaven', ki je izšel po pevčevi smrti. ''Po številnih ugibanjih medijev bi rad potrdil, da sem HIV pozitiven in imam aids,'' je sporočilu za javnost zapisal Freddie. ''Menim, da je bilo prav, da sem to informacijo zadržal zase, da bi zaščitil zasebnost ljudi, ki me obkrožajo. Toda zdaj je napočil čas, da moji prijatelji in oboževalci širom sveta vedo resnico in upam, da se mi boste vsi pridružili v borbi zoper te grozni bolezni.'' Kmalu za tem je Mercury to borbo žal izgubil. Kar je še bolj tragično, je dejstvo, da bi bil kaj lahko še danes z nami. May obžaluje, da Mercury ni mogel živeti še nekaj časa, da bi dočakal ''čarobni koktajl'' oz. protivirusna zdravila, ki so prišla samo nekaj mesecev po njegovi smrti in zaradi katerih aids ni bil več nujno usoden. ''Samo za nekaj mesecev je zgrešil. Če bi zbolel nekoliko kasneje, bi bil danes še z nami,'' je leta 2017 dejal May.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV