Vanessa Mae je verjetno najbolj znana violinistka izven okvirov klasične glasbe. Tajska violinistka je s pop ritmi in stasom violino približala splošnemu poslušalstvu. Proslavila se je z uspešnicami, kot so 'I Feel Love', 'Storm' in 'Hocus Pocus'. Rodila se je v Singapurju in se po ločitvi staršev z mamo pri rosnih štirih preselila v Anglijo, danes pa že vrsto let živi v Švici. Pri treh letih je začela igrati klavir, pri petih pa violino. Ko je slavila na tekmovanju za mlade violiniste, se je violini popolnoma posvetila. Že do trinajstega leta je posnela tri klasične albume, poznejša glasba pa je bila mešanica klasične in pop glasbe. Poleg te je oboževala tudi smučanje in od nekdaj sanjala o nastopu na olimpijskih igrah. Sanje so se je v Sočiju leta 2014 uresničile, ko je nastopila v veleslalomu pod zastavo domovine svojega očeta. Na tisti tekmi je slavila Tina Maze, Tajka pa je zaostala 50,1 sekunde, kar je zadoščalo za zadnje mesto.
Mednarodna smučarska zveza (FIS) je leta 2014 Maejevo kaznovala s štiriletno prepovedjo nastopanja zaradi prirejene kvalifikacijske tekme na Krvavcu, pri čemer so ji pomagali slovenski organizatorji, ki so ustregli prošnji tajskega olimpijskega komiteja, da si Maejeva zagotovi krvavo potrebne FIS točke za nastop v Sočiju. Tajci naj bi slovenskemu klubu plačali, da so tekme priredili tako, da se je Maejevi uspelo kvalificirati na OI v Soči, sama pa je bila po razsodbi mednarodnega arbitražnega sodišča za šport (CAS) krivde pozneje oproščena, saj sama ni goljufala. Maeva ima poleg tajskega tudi britansko državljanstvo.
Sporen pa ni bil zgolj njen nastop na OI, pač pa tudi njen nastop v mestu Grozni, kjer naj bi nastopila za čečenskega voditelja Razmana Kadirova in za nastop prejela okoli pol milijona evrov. Pri 44 letih še vedno ni poročena, saj pravi, da poroka ni zanjo, zato pa je v dolgoletnem razmerju s francoskim vinarjem Lionelom Catelanom. ''Poroka mi ne pomeni čisto nič. Ne nasprotujem ji, a hkrati je ne zagovarjam.'' Prav tako pa ni za otroke. ''Uživam v svobodi. Ne da te otrok omeji, a takrat moraš dvakrat pomisliti za vsako stvar, ki jo boš storil. Ne moreš si zastaviti novega cilja in otroka potisniti v drugi plan. Če sem res iskrena, sem morda preveč sebična, da bi se želela odpovedati tej svobodi,'' je dejala pred leti.
Vrsto let je bila njena menedžerka njena nasilna mama Paela Mae Nicholson, ki je po narodnosti Kitajka. Pogosto jo je udarila in prisilila, da je pred njo klečala. Imela je popoln nadzor nad njenim življenjem in je hišo lahko zapustila šele, ko je imela 20 let. Njeno odraščanje je bilo podvrženo trdemu režimu, čeravno je bila mama relativno nezahtevna – od nje je zahtevala zgolj, da vadi igranje violine. Če ni igrala dobro, je bila fizično kaznovana. Ko se je enkrat sprla z materjo in učiteljem, sta jo oba udarila hkrati. Učitelj jo je nehal tepsti pri 15 letih, ko mu je udarec vrnila. Od tedaj se je ni več dotaknil.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV