Vsak, ki je kdaj tekel s slušalkami v ušesih ali se kako drugače športno udejstvoval ob poslušanju glasbe, ve, da je glasba odličen motivator, ki nas dostikrat povede preko bolečine ali pomaga, da jo odmislimo. Ni jih torej malo, ki trenirajo ob zvokih glasbe. In za to obstaja dober razlog – več teh.
Glasba ''zatira'' občutek izčrpanosti in neugodja, ki je povezan s fizično aktivnostjo, zmanjša dojemanje napora/vložka in podaljša vzdržljivost. Poleg tega izboljša razpoloženje, nas stimulira oz. spodbuja k vadbi. Mnogi se namreč težko motivirajo. Kljub številnim pozitivnim učinkom vadbe – fizična aktivnost zmanjša tveganje nastanka določenih vrst raka, preprečuje bolezni srca in ožilja, kap, visok krvni tlak, pojav sladkorne bolezni, demence in depresije – se premalo ljudi odloča za telesno aktivnost. S pravo glasbo naj bi bili pri tem tudi do 20 odstotkov učinkovitejši, kar ni zanemarljivo. Glasba po našem okusu ustvarja občutek ugodja, ki tvori serotonin, hormon sreče, in povzroči, da čas med vadbo teče hitreje.
Če želite s poslušanjem glasbe tudi povečati učinkovitost vadbe, potem je čas, da prevetrite svojo playlisto in nanjo uvrstite skladbe, ki imajo hiter tempo – to je z najmanj 170 udarci na minuto. Sodeč po italijanski študiji, ki je bila objavljena v strokovni reviji Frontiers in Psychology, tovrstna glasba poveča prednosti vadbe, posebej pri vzdržljivostnih aktivnostih, kot so kolesarjenje, tek in hoja. Zaradi tovrstne glasbe namreč v vadbo vložimo več truda. ''Ugotovili smo, da poslušanje glasbe z visokim tempom poveča srčni utrip (kar z drugimi besedami pomeni večjo intenzivnost, op. p.) in daje občutek manjšega napora v primerjavi z vadbo brez glasbe,'' razlaga eden od avtorjev raziskave, Luca Ardigo, športni psiholog na fakulteti v Verovi. ''To pomeni, da se je vadba zaradi tega zdela lažja, a je bila v resnici bolj učinkovita.''
Povezava med glasbo in športom bega psihologe in nevroznanstvenike že več desetletij, rezultati raziskav, čeravno vse potrjujejo bolj ali manj ena in isto, ne dajejo določenega odgovora. Tako je večina študij potrdila, da poslušanje glasbe med vadbo zmanjša občutek utrujenosti, poveča užitek, izboljša izvedbo, poveča vzdržljivost in vložen trud ter deluje kot neke vrste legalno poživilo, ostajala pa neznanka, kakšna glasba je idealna za določen scenarij. No, zadnja študija je to dilemo vsaj do neke mere razrešila.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV