Študija raziskovalcev iz univerze v Chicagu (University of Chicago), Pensilvaniji (Pennsylvania State University) in na Danskem (univerza Aarhus), objavljena v strokovni reviji Personality and Individual Differences, ugotavlja, da ljubitelji grozljivk občutijo manjšo duševno stisko v času pandemije kot tisti, ki so jim ljubši drugi žanri filmov.
"Osebe, ki pogosto uživajo v srhljivih vsebinah, kamor sodijo ljubitelji grozljivk in morbidno radovedni, so psihično bolj odporni v času pandemije covida-19," so zapisali avtorji raziskave, v kateri je aprila, ko je v ZDA glede bolezni vladalo še veliko neznank, sodelovalo 310 Američanov.
Raziskovalci so udeležence razdelili glede na starost, spol, stopnjo ekstrovertiranosti, čustveno stabilnost, odprtost, ipd. in ali uživajo v filmskih in TV vsebinah. Vprašali so jih, kakšne žanre imajo radi in kakšne oddaje gledajo ter kako se počutijo v času pandemije – ali se počutijo bolj depresivno kot običajno, kako sprejemajo novice o koronavirusu, ali so optimistični glede prihodnosti ipd.
Študija ugotavlja, da ljudje, ki uživajo v grozljivkah in podobnih strašljivih filmskih vsebinah, v času pandemije doživljajo manj stresa, kar vodja raziskave Coltan Scrivner pojasnjuje z dejstvom, da so ti strahu pogosto izpostavljeni v varnem okolju. "Ti posamezniki so natrenirali strah, znajo ga premagati oz. sprejeti. Ko jih je torej v življenju zaradi česa strah ali so pod stresom, se s tem bolje spopadejo oz. imajo za to razvitih več obrambnih mehanizmov," pojasnjuje Scrivner. Tako kot ljubitelji grozljivk, so na krizo podobno bolj odporni ljubitelji filmov o apokalipsah, zombijih, nezemljanih ipd. (t.i. "prepper" filmi). Ti so pokazali tudi večjo pripravljenost na pandemijo, kar je posledica izkušenj gledanja filmov, ki govorijo o vstaji zombijev ipd. "Ko se soočijo z negotovostjo in strahom, imajo orodje, da se s tem spopadejo. Dejali so, da so vedeli, kaj morajo kupiti, ko se je pandemija začela, in da jih ta ni presenetila tako kot ostale," dodaja Scrivner.
V študijo so avtorji vključili tudi lestvico oz. stopnjo morbidne radovednosti posameznika, ki so jo ustvarili na podlagi vprašanj, kot so "Bi prisostvovali na javni usmrtiti, če bi živeli v srednjem veku?", "Ali bi kdaj prisostvovali na avtopsiji?" in "Ali bi spremljali izganjanje hudiča v živo?" Pričakovano so tisti, ki so bolj nagnjeni k takšnim stvarem, na pandemijo bolj odporni, kot tisti, ki jih takšne stvari odbijajo. Je pa Scrivner pojasnil, da se njihov odziv razlikuje od tistih, ki so ljubitelji grozljivk, ki so občutili manjšo duševno stisko, zato pa so morbidno radovedni našli več pozitivnih stvari v dani situaciji. "Še vedno jih lahko stanje plaši, a so našli način, da uživajo življenje, oz. so našli nekaj, kar jih zanima."
Ljudje gledamo grozljivke iz različnih vzgibov in če jih gledate občasno, to še ne pomeni, da ste "vzeli" nekakšno psihološko cepivo proti pandemiji in stresu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV