Odkar ima praktično vsaka produkcijska hiša svojo pretočno platformo, se je zbirka na Netflixu skrčila, ceno pa je vedno težje upravičiti, če jo primerjamo z ostalimi ponudniki – pa še viša se. Pri streaming velikanu so že dlje časa napovedovali večjo kontrolo nad deljenjem računa z več gospodinjstvi, kar se je zdaj začelo uresničevati tudi v našem delu sveta.
Deljenje gesel: zares poceni zabave je konec
Da večino Netflix računov uporablja cela četa ljudi, ni bila nobena skrivnost. Isti račun so poleg družinskih članov uporabljali prijatelji, ki so račun pogosto delili naprej – nič čudnega ni bilo, če je en račun uporabljalo deset ali celo več ljudi. V času rasti in lepih profitov je prakso odobraval celo Netflix – zato so omogočili ustvarjanje več uporabniških profilov v enem računu in implementirali le zelo blago pravilo glede tega, na koliko napravah hkrati smemo gledati njihove vsebine. A časi so se spremenili. V začetku letošnjega leta je Netflix uporabnike v Kanadi, Novi Zelandiji, na Portugalskem in v Španiji začel obveščati o kršenju pravic uporabe, če so zaznali, da isti račun uporabljajo ljudje iz več različnih gospodinjstev. Zategovanje pravil se zdaj širi na številne nove evropske države in le še vprašanje časa je, kdaj se boste tudi vi soočili z neprijetnim obvestilom.
Kaj se bo zgodilo?
Če bo Netflix zaznal, da isti račun uporablja več IP naslovov, bo najprej "prijazno" opozoril, da to krši njihova pravila, po mesecu dni pa bo zahteval dodatno plačilo, če želijo račun še naprej uporabljati različna gospodinjstva. Cena je okoli pet evrov na dodatni profil na mesec, kar ni veliko, je pa precej več od brezplačnega deljenja, ki smo ga bili vajeni. Če se bomo plačilu izogibali in račun še naprej uporabljali vsevprek, si Netflix pridržuje pravico do zaklepa našega uporabniškega računa. Uporabnikom, ki bi s socialnega računa radi prešli na zasebnega, so ponudili orodje, ki omogoča prenos osebnega profila v nov, ločen uporabniški račun.
Kaj to pomeni za prihodnost?
Glavna razlika, ki se obeta, je, da se bo Netflix iz res poceni zabave spremenil v malo manj poceni zabavo. Množica platform za pretočni video je dodobra pretresla sceno, proti čemur se želi Netflix boriti z bolj striktnim zahtevanjem plačila za svojo zabavo. Ali se bo poteza finančno in poslovno obnesla, bo pokazal čas. Po eni strani bodo "kronični" uporabniki deljenih računov, ki redno uporabljajo platformo, skoraj gotovo postali samostojni naročniki, ki bodo plačevali še vedno znosen znesek. Po drugi strani utegne Netflixova odločitev marsikoga odgnati s platforme – sploh verjetni "odpadniki" bodo občasni uporabniki, ki le sem ter tja pogledajo kak šov.
Nakup naročnine za mesec dni, ogled novega šova in preklic naročnine utegne postati nova taktika množic. Sploh v poplavi različnih pretočnih platform, med katerimi vsaka ponuja le en ali dva šova, ki si jih zares želimo ogledati, utegne to postati najpopularnejši modus operandi. Netflixovi odločitvi bodo precej verjetno sledili ostali, plačevanje polne mesečne naročnine za množico pretočnih storitev pa je za mnoge preprosto preveč. Hitri finančni injekciji, ki si jo obeta Netflix, utegne slediti celo negativen vpliv na celotno filmsko industrijo. Kot odziv na vse večjo decentralizacijo trga pretočne vsebine je že lani za skoraj petino poskočilo spletno piratstvo, Netflixovo zategovanje pasu pa bo verjetno še marsikoga potisnilo na temno stran. Ena glavnih utemeljitev spletnih piratov za njihovo dejanje je ravno pomanjkanje ustrezno dostopnih legalnih alternativ.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV