Ena zgodba, dve resnici. Potem ko je serija Černobil – ta nas je popeljala v srž dogajanja po 26. aprilu 1986 in brez cenzure orisala katastrofalne dogodke po tem – doživela nepričakovan masovni uspeh, so Rusi hiteli ustvariti svojo serijo, ki podaja alternativen pogled na tragedijo, ki se je zgodila v ukrajinskem kraju Pripjat (Ukrajina je bila takrat še del Sovjetske zveze).
NTV-jeva serija se osredotoča na junaško početje sovjetski reševalcev, krivdo za katastrofo pa je naprtila Američanom, točneje ameriški obveščevalni agenciji Cia. Kot pravijo, obstaja teorija, da so se Američani infiltrirali v jedrsko elektrarno, kjer naj bi bil na dan nesreče agent sovražnih obveščevalnih služb. Domoljubno izvedenko Černobila so snemali v Belorusiji, osredotoča pa se na Cijinega agenta, ki je dobil nalogo, da vohuni v jedrski elektrarni in ki so mu na sled prišli ruski tajni agenti. Čeravno naj bi šlo za fikcijo, pa režiser Aleksej Muradov zagotavlja, da bo gledalcem razkrila resnico.
Katero resnico boste kupili – malomarnost sovjetske vlade ter ignoriranje in prikrivanje opozoril ali sabotažo Američanov, o kateri dokazi ne obstajajo – je vaša stvar, sodbo o obeh serijah pa boste lahko tudi podali že zelo kmalu, saj je že prispel prvi napovednik za ruski Černobil.
Rusi so seriji Černobil očitali tudi uporabo ruskih stereotipov, izbor zahodnjakov za glavne like, pristranskost, zahodno propagando, napihovanje malomarnosti sovjetske vlade in dejstvo, da so dali premalo teže sovjetskim reševalcem, to je likvidatorjem, ki so nesebično odpravljali škodo in preprečevali nadaljnje onesnaževanje z radioaktivnimi delci.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV