Moskisvet.com
Levji kralj

Film/tv

Prekruta usoda: izvirni konec Levjega kralja je bil pretemačen

A.P.
27. 07. 2019 08.54
0

Pred dnevi je po svetovnih kinematografih zaokrožil remake Disneyjeve klasike Levji kralj, pod katero se je podpisal prosluli režiser Jon Fevreau. Nov vizualni presežek vsebinsko ne odstopa od originala, čeravno gre za animirano različico risanke, ki je imela sprva predviden precej bolj temačen konec.

Animirani film Levji kralj iz leta 1994 je navdušil kritiška peresa kot tudi občinstvo, saj je v blagajne prinesel skoraj 900 milijonov evrov. Četrt stoletja kasneje je dobil animirano različico, kjer nekoč risani liki s pomočjo animacije oživijo in se domala ne razlikujejo od tistih, ki hodijo po naravi.

Simba v novi podobi.
Simba v novi podobi. FOTO: Profimedia

Dogodivščine levčka Simbe, prikupne levinje Nale, pravičnega kralja Mufase, hudomušnega postopača brez kompasa Timona, šaljive svinje bradavičarke Pumbe ter zlobnega in častihlepnega strica Scara, ki umori Mufaso, za smrt obtoži Simbo in ga izžene iz kraljestva, so po svetu dobile številne privržence, a kaj lahko bi bilo tudi drugače, če ustvarjalci ne bi omilili konca. Kot vemo, zločinskega Scara na koncu čaka kruta smrt, saj ga raztrgajo nekdanji pajdaši – hijene. Ustvarjalci so njegove zadnje izdihljaje prepustili domišljiji gledalca, saj v njegovem poslednjem prizoru vidimo Scara, ki ga hijene stisnejo v kot, napadejo, Skalo ponosa pa medtem zajamejo velikanski ognjeni zublji.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kaj lahko bi nam ustvarjalci pokvarili otroštvo in marsikateremu otroku povzročili travme, če bi izbrali konec, ki se je prvi znašel na papirju. A pri Disneyju so hitro spoznali, da je izvirni konec preveč brutalen za otroke, zato so ga ''razredčili'' in postregli s prizorom s senco.

Kaj lahko bi spremljali Scara, ki ga pred našimi očmi požrejo ognjeni zublji.
Kaj lahko bi spremljali Scara, ki ga pred našimi očmi požrejo ognjeni zublji. FOTO: Profimedia

Prvotno pa je bilo mišljeno takole. V odločilni bitki med Simbo in Scarom – ta se je nekoč imenoval Taka – stric nadvlada Simbo in ga vrže iz Skale ponosa in ne obratno. Tik preden naj bi zakoniti prestolonaslednik omahnil v smrt, mu Scar bahavo reče: ''Lahko noč, ljubi princ.'' (Goodnight, sweet prince), kar je citat iz Shakespearovega Hamleta, ki naj bi bil glavni vir navdiha za risanko Levji kralj. Scar je bil prepričan, da je Simba mrtev in se je po ''zmagi'' histerično smejal, medtem ko so se mu plameni nevarno približevali. Kmalu se izkaže, da je Simba padec preživel, medtem ko Scara pred našimi očmi požrejo ognjeni zublji. Kljub temu njegov obrazu ostaja nasmešek, saj ga v smrt ponese prepričanje, da je umoril princa.

Znameniti prizor na Skali ponosa, ko se kraljestvu predstavi prestolonaslednik.
Znameniti prizor na Skali ponosa, ko se kraljestvu predstavi prestolonaslednik. FOTO: Profimedia

Morda se to ne zdi dosti manj kruto od splošno znane usode, ko ga nekoč zavezniške hijene živega raztrgajo – v tem je seveda precej več ironije – a dejstvo, da je vse skupaj zamaskirano v prizor s senco, smrt ne izpade tako kruta in tako na bolj blag način zaključi ''krog življenja''. Podobno smrt je Disney predvedel tudi za Gastona v risanki Lepotica in zver, le da bi ga namesto hijen živega požrli volkovi. Kljub temu, da so animirani filmi z leti postali precej bolj kruti in so tudi otroci vajeni že vsega hudega, pa se ustvarjalci remaka niso odločili za izvirni konec in so raje ostali zvesti originalu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648