Ameriški igralec Brad Pitt zaradi vloge v filmu Sedem let v Tibetu iz leta 1997 kar 20 let ni smel stopiti na kitajska tla, saj naj bi s svojo vlogo užalil Kitajce. Film je biografska vojna drama režiserja Jeana-Jacquesa Annauda, poleg igralca pa je kazen doletela tudi režiserja in igralca Davida Thewlisa. Kasneje je Kitajska kazen oz. prepoved umaknila. "Novinarji me sprašujejo, kaj bi morala Kitajska storiti glede Tibeta. Koga briga, kaj jaz mislim. Jaz sem igralec. V roke dobim scenarij in igram. Jaz sem tu zato, da ljudi zabavam."
Sedem let v Tibetu je sicer filmska priredba istoimenskih spominov avstrijskega alpinista Heinricha Harrera, ki je leta 1939 odšel v Himalajo in tam s kolegom in nemški alpinisti hribolazil malo pred pričetkom 2. svetovne vojne. Ko se je začela vojna, sta postala vojna ujetnika, iz ujetništva pa pobegnila leta 1944. Prebegnila sta v Tibet, kjer jima je bil dovoljen vstop v sveto mesto Lasa, kjer je Harrer spoznal štirinajstletnega Dalaj Lamo in tam preživel sedem let ter bil v tem času učitelj mlademu Dalaj Lami, po okupacij Kitajske pa je moral zapustiti državo in se vrniti v Avstrijo.
Ker kitajski vladi ni bilo všeč, da je bila Kitajska prikazana v vlogi negativca, Dalaj Lama pa v pozitivnem smislu, so naštetim izrekli kazen, poleg tega pa so distributerju Sony Pictures Entertainment zagrozili, da bodo nehali prikazovati njihove filme. Kljub prepovedi je Annaud lahko obiskal Kitajsko leta 2012, Pittu pa so preklicali prepoved leta 2016, ko je delal na filmu Zaveznika (Allied), ki ga je delno financiralo kitajsko podjetje Huahua Media. Produkcijska hiša se je kmalu zatem opravičila komunistični partiji in leta 1998 nadaljevala svoje posle na Kitajskem.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV