V nadaljevanju si preberite številna zanimiva dejstva o izboru za pesem Evrovizije.
Prvi izbor je potekal v švicarskem Luganu 24. maja leta 1956.
Čeprav je Evrovizija potekala že 63-krat, ima 66 zmagovalcev. Leta 1969 so namreč štiri države.
dosegle ena rezultat in sicer Velika Britanija, Španija, Nizozemska in Francija. Tedaj še ni bilo pravila za izenačenje, zato so bile zmagovalke vse štiri. Danes v primeru izenačenega izida zmaga država z višjimi točkami teleglasovanja.
Za zmago se je na Evroviziji do sedaj potegovalo preko 1.500 skladb. Tisoča skladba (2006) je nosila naslov Every Song is a Cry for Love (Brian Kennedy, Irska).
Na prvem izboru je nastopilo 7 držav in sicer Nizozemska, Švica, Belgija, Nemčija, Francija, Luksemburg in Italija. Vsaka je nastopila s po dvema pesmima. Javnega glasovanja takrat še ni bilo, razglasili so le zmagovalca. Tega je izbrala posebna žirija, ki je bila sestavljena iz dveh predstavnikov sodelujočih držav. Ker Luksemburg ni poslal svojih žirantov, ampak pooblastil Švicarje, ni presenetljivo, da je zmagala predstavnica države prirediteljice.
Prva zmagovalka je bila Lys Assia s skladbo Refrain. Zmagovalna pesem je postala velika uspešnica in je pevki prinesla zlato ploščo. Lys, ki je umrla lani, je Švico zastopala še dvakrat in sicer leta 1957 in 1958.
Glasbeno tekmovanje je nastal po vzoru sanremskega festivala, katerega začetki segajo v leto 1951. Letos je potekalo že 69. po vrsti.
Če je danes na Evroviziji prevladujoči jezik angleščina, je na začetku prevladovala francoščina, saj je bila Evrovizija pretežno frankofonska zadeva.
Leta 2015 so Evrovizijo vpisali v Guinnessovo knjigo rekordov in sicer kot najdlje trajajoče vsakoletno televizijsko glasbeno tekmovanje.
Med leti 1978 in 1998 so pravila Evrovizije velevala, da mora država skladbo izvajati v lastnem jeziku.
Skladbe na Evroviziji ne smejo biti daljše od 3 minut.
Največ evrovizijskih zmag ima Irska in sicer 7. Švedska je zmagala šestkrat, Luksemburg, Francija in Velika Britanija po imajo po pet zmag.
Ciper je na Evroviziji nastopil 34-krat, a nikoli zmagal, kar je najdaljša ''suša'' med državami udeleženkami.
Evrovizija je prvič v dveh delih potekala leta 2004. Takrat je pred finalnim potekal še polfinalni večer. Neposredno v finale se je po pravilih uvrstilo 10 najboljših predstavnikov izbora predhodnega leta ter štirje veliki (Velika Britanija, Francija, Španija in Nemčija), ki v evrovizijski mošnjiček prispevajo največji finančni delež.
Prvič so se vse države poslužile telefonskega glasovanja leta 2004.
Prva Evrovizija, ki je potekala v današnjem formatu, torej z dvemi polfinali, je bila leta 2008, ko jo je gostil Beograd.
Slovenija je na Pesmi Evrovizije kot samostojna država prvič nastopila leta 1993. Od leta 2004 se ji v finale uspelo uvrstiti petkrat.
Leta 2004 je prvič izšel tudi DVD, na katerem je posneta celotna prireditev.
Slovenija je na tekmovanju manjkala dvakrat in sicer leta 1994 in 2000.
Najvišja uvrstitev Slovenij je 7. mesto Darje Švajger iz leta 1995 s skladbo Prisluhni mi.
Darja Švajger in Omar Naber sta edina naša izvajalca, ki sta na zastopala dvakrat.
Andora na Evroviziji ni zbrala še niti ene točke. Res pa je, da je nastopila zgolj šestkrat.
Najuspešnejša evrovizijska zmagovalka je švedska skupina Abba, ki je na Evroviziji zmagala leta 1974 s skladbo Waterloo.
Največ držav, ki je istega leto nastopilo na Evroviziji je 43. Letos bo zastopanih 41 držav.
Avstralija je prva država iz Oceanije, ki je nastopila na Evroviziji.
Norveška je največkrat – kar 11-krat – zbrala najmanj točk med udeleženekami. Je pa zato ne Evroviziji tudi trikrat slavila.
Točkovni sistem s formulo 12-10-8-itd. je bil vpeljan leta 1975.
Skladba Tih deževen dan skupine 1xBand je bila napisana leta 1991, izdana pa šele leta 1993, ko je zmagala na tekmovanju za Emo in se kot prva v samostojni Sloveniji uvrstila na Evrovizijo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV