Rokovanje je mrtvo! Živel ... namaste, wai, znakovni pozdrav, mahanje, dotik s komolci, trk s petami (footshake)?
''Footshake''
Kmalu po tem, ko je koronavirus pljusknil čez kitajske meje, se je po spletu razširil posnetek, na katerem se ljudje pozdravljajo s podplati. Kmalu je dotik s stopali prerasel v koreografijo na skladbo Oh Na Na Na iz leta 2017 (Bonde R300) in postal spletni izziv, pri čemer pa bo verjetno tudi ostalo, saj je za vsakdanji pozdrav prezapleten. Je pa odlična nadgradnja oz. alternativa koreografiji z rokami, ki jo uporabljajo predvsem temnopolti glasbeniki in športniki.
Namaste
Namaste je indijski pozdrav, ki pa ne pomeni 'živijo'. Je pozdrav, ki daje in jemlje, ki deli in širi dobro. Je pozdrav, ki pokaže razumevanje oz. potrditev duha, ki je v telesu osebe, ki jo pozdravljamo. Je tudi pozdrav, ki je v času pandemije covida-19 močno postal še popularnejši. Zanj je značilen lahen priklon, pri katerem sklenemo dlani pred prsnim košem s prsti, usmerjenimi navzgor. Čeprav gre izvirno za duhovni pozdrav – v dobesednem prevodu namaste pomeni ''priklanjam se božanskosti v tebi'' – ki je zašel v jogo, pa je že začel presegati meje hinduizma in budizma in vse bolj postaja univerzalna gesta za pozdrav.
Wai
Tajski priklon, imenovan wai, je podoben indijskemu pozdravu namaste, saj imata oba isti izvor, le da se v tem primeru s sklenjenima rokama dotaknemo obraza. Če pozdravimo nekoga, ki ga globoko spoštujemo, se s konicami palcev po priklonu dotaknemo nosu, s kazalci pa dela med obrvmi, če pozdravimo starejšo osebo ali vrstnika, pa se nosu dotaknemo s kazalcema. Priklon vrnemo tako, da pred prsmi združimo dlani.
Znakovni pozdrav
Nedavno smo se pogovarjali s tolmačem slovenskega znakovnega jezika o pomenu in zapostavljenosti jezika gluhih in gluhonemih. Tolmače v času pandemije covida-19 redno spremljamo na tiskovnih konferencah kriznega štaba in marsikateri gledalec je že usvojil nekatere besede, njihov znak za pozdrav (zdravo) pa bi lahko postal kar splošno sprejeta gesta za pozdrav. Tega izrazimo s preprosto kretnjo, in sicer naslovniku pokažemo iztegnjeno sprednjo stranjo dlani in del roke od komolca navzdol.
Dvig obrvi
Za pozdrav lahko namesto rok uporabimo le obrazno mimiko in se ''brezstično'' pozdravimo z obrvmi, kot to počno v otoški Samoi, kjer se pozdravljajo brez dotika. Vse, kar morate storiti, je, da se nasmehnete in privzdignete obrvi.
Roka na srce
Vsi poznamo frazo 'roko na srce', kar pomeni iskreno, v muslimanskih deželah pa je to pozdrav, ki izkazuje veliko mero spoštovanja. Pri pozdravu desno dlan položimo na predel srca, namenjen pa je predvsem pozdravljanju ljudi, ki jih še ne poznamo dobro.
Shaka
Shaka je gesta, ki so jo za svojo vzeli surferji. Prihaja s Havajev, naredimo pa jo tako, da iztegnemo mezinec in palec, ostale prste pa imamo sklenjene v pest. Na Havajih pooseblja ''aloha spirit'' – ta predstavlja prijateljstvo, razumevanje, sočutje in solidarnost med različnimi etničnimi skupinami, ki sobivajo na Havajih – in pomeni več stvari: živijo, okej, super, adijo, hudo, hvala, se vidimo ipd.
O izvoru pozdrava krožijo številne različne zgodbe, ena od teh je, da ga je iznašel Hamana Kalili iz kraja Laie, ki je med delom v stiskalnici sladkornega trsa izgubil srednje tri prste. Ker svojega dela ni mogel več opravljati, so ga prestavili na delovno mesto stražarja vlaka, na katerega so nalagali sladkor, njegovo mahanje s pohabljeno roko pa je kasneje postalo "shaka".
Morda pa bomo v bodoče spet sneli klobuk pred človekom ali to vsaj nakazali ali pa bomo salutirali.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV