Moskisvet.com
Znanstveniki so jim dele možganov zamenjali z elektronskimi čipi - 2

Visoki obrati

Znanstveniki so jim dele možganov zamenjali z elektronskimi čipi

M.J.
19. 01. 2012 08.58
1

Znanstveniki so izvedli nekaj neverjetnih poskusov, saj jim je določene dele možganov, ki so bili v okvari, uspelo zamenjati z elektronskimi čipi, s tem so povzročili kar nekaj razburjenja med ljudmi.

To je poseg, ki so ga v preteklosti že večkrat uporabili, vendar le v znanstvenofantastičnih filmih, kot sta Terminator in Robocop, kjer so bili glavni junaki hibridi mesa in elektronskih komponent. Toda sedaj je raziskovalcem z Univerze v Tel Avivu uspelo izdelati vezja, ki lahko nadomestijo osnovne funkcije (kot so mežikanje), in jih vstavili v možgane.
S tem upajo, da bo lahko ta tehnologija v prihodnje pomagala tudi ljudem, ki imajo možganske okvare, kot je parkinsonova bolezen. Pri teh ljudeh naj bi poškodovano ali nedelujoče tkivo zamenjali s čipi, ki izvajajo iste operacije. ''Predstavljajte si, da neki majhen del možganov ne deluje, pri tem pa si predstavljajte še to, da mi razumemo zgradbo poškodovanega območja,'' je dejal profesor psihobiologije Matti Mintz. ''Zato si prizadevamo zamenjati te dele možganov z elektroniko.'' Mintz je že uspešno vsadil robotske male možgane v lobanjo glodavca z okvarjenimi možgani, s čimer mu je omogočil ponovno sposobnost premikanja. Toda nasprotniki vivisekcije so te poskuse opisali kot groteskne.

Verjetno najbolj znan kiborg je prav filmski junak Terminator. Lahko v kratkem pričakujemo tudi prave kiborge?
Verjetno najbolj znan kiborg je prav filmski junak Terminator. Lahko v kratkem pričakujemo tudi prave kiborge? FOTO: YouTube

''Mali možgani so odgovorni za koordinacijsko premikanje,'' pravi Mintz. Ko jih povežemo s pravimi možgani, robotski mali možgani sprejemajo, interpretirajo in posredujejo informacije iz možganskega stebla in tako vzpostavijo komunikacijo med možgani in telesom. Da bi lahko preizkusili ta robotski vmesnik, ki deluje med telesom in možgani, so podgano z okvarjenimi možgani naučili, da pomežikne, ko zasliši določen ton. Podgana se je namreč lahko premikala le, kadar so delovali njeni robotski možgani. Po navedbah raziskovalcev je čip zasnovan tako, da posnema naravne nevronske procese.
"To je dokaz, da naš koncept lahko beleži možganske informacije, ki jih nato analizira na podoben način kot biološka struktura in jih nato ponovno vrne nazaj možganom,'' je dejal Mintz, ki je pred nedavnim predstavil svoje odkritje. V prihodnje bi lahko robotski mali možgani zamenjali tudi poškodovana tkiva v človeških možganih. Ali jim bo to uspelo in kdaj, bo pokazal čas.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578