Moskisvet.com
Znanstveniki postavili nov svetovni rekord v hitrosti prenosa podatkov - 2

Visoki obrati

Znanstveniki postavili nov svetovni rekord v hitrosti prenosa podatkov

M.J.
25. 05. 2011 13.59
5

Vse večje količine podatkov in pospešen razvoj telekomunikacijske industrije silijo znanstvenike v razvoj vedno naprednejše tehnologije prenosa podatkov.

Raziskovalci Tehnološkega inštituta Karlsruhe so uspešno prenesli 26 terabitov podatkov (kar je ekvivalentno količini podatkov 700 DVD-jev) prek optičnega kabla, kar samo po sebi seveda ni nič posebnega. Poseben je čas, v katerem so to opravili, saj jim je to uspelo v zgolj eni sami sekundi. Pri tem so uporabili tehnologijo, ki deluje na osnovi fourierjeve transformacije, s katero so več kot 300 različnih barv laserja razcepili na posamezne barve in vsako izmed njih "opremili" z določenimi informacijami, ki so jih želeli prenesti.

Znanstveniki postavili nov svetovni rekord v hitrosti prenosa podatkov - 3
Znanstveniki postavili nov svetovni rekord v hitrosti prenosa podatkov - 3 FOTO: iStockphoto
V zadnjih nekaj letih so poskusi na področju prenosa podatkov z optičnimi vodniki v telekomunikacijski tehnologiji močno napredovali, in kot kaže, je razvoj predvsem usmerjen v povečanje hitrosti prenosa. V preteklosti je omenjena tehnologija delovala na podlagi zgolj ene barve, sedanja tehnologija pa uporablja več različnih barv, v katere razcepijo laserski žarek. S tem se je bistveno povečala hitrost prenosa, saj podatki v enem skupku žarkov potujejo po različnih valovnih dolžinah barv. Tehnologija "Orthogonal frequency division multiplexing" uporablja več laserjev, s katerimi podatke zakodira za prenos po določeni barvi in jih nato prenese skupaj po optičnih vlaknih. Na drugi strani vlaken drug skupek laserskih oscilatorjev izvaja obraten proces in podatke pretvori nazaj v prvotno obliko. "S to metodo je prenos omejen zgolj s številom uporabljenih laserjev," je dejal Wolfgang Freude, soavtor omenjenega poskusa.

"Do sedaj nam je uspelo prenesti tudi že 100 terabitov v sekundi," je za BBC News povedal Freude. "Edini problem pri tem je, da smo za to potrebovali 370 laserjev, ki so zelo dragi. Obenem zavzamejo veliko prostora in porabijo več kilovatov energije." Toda profesorju Freudu in njegovim kolegom je sedaj uspelo ponoviti podoben poskus, vendar s to razliko, da so pri tem uporabili zgolj en laser, ki deluje z izredno kratkimi pulzi. V teh pulzih delujejo ločene barve svetlobe, imenovane tudi "frequency comb", ki delujejo na različnih valovnih dolžinah. In ko jih pošljejo v optična vlakna, lahko z mešanjem nastane približno 325 novih barv, izmed katerih vsaka nosi svojo količino podatkov. Delovanje sistema se sicer sliši zapleteno, vendar znanstveniki poudarjajo, da vse skupaj ni pretirano zahtevno. Že lansko leto je ekipi profesorja Freuda uspelo prikazati, kako je mogoče že z majhnim številom teh barv prenesti več kot 10 terabitov v sekundi.

Znanstveniki postavili nov svetovni rekord v hitrosti prenosa podatkov - 1
Znanstveniki postavili nov svetovni rekord v hitrosti prenosa podatkov - 1 FOTO: iStockphoto

Pri visoki hitrosti običajne metode razcepljanja barv na izhodu iz optičnih vlaken sicer ne delujejo, toda v zadnjem eksperimentu je ekipi nemških raziskovalcev uspelo prav to. Namreč uspešno so poslali in na koncu 50 kilometrov dolgega optičnega vlakna tudi uspešno sprejeli poslane informacije. Večji problem nastane le na izhodni stopnji iz optičnih vlaken, ko je treba podatke, ki potujejo po različnih odtenkih svetlobe (ki potujejo z različnimi hitrostmi), znova organizirati v celoto.

Freude poudarja, da njihova tehnologija tovrstne ovire uspešno premaguje, in sicer z načinom večjega časovnega razmaka med samimi pulzi. Omenjeno tehnologijo bi bilo teoretično mogoče tudi vgraditi v čip, kar bi pomenilo, da bi tehnologijo lahko naredili dostopno širšim množicam. Čeprav je ideja zelo kompleksna, je Freude prepričan, da bo tehnologija zaradi vse večjih zahtev po prenosu vedno večjih količin podatkov kmalu postala množičnejša.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648