Moskisvet.com
Tunel pod Rokavskim prelivo

Novice

Znameniti predor pod Rokavskim prelivom praznuje 25 let

A.P.
06. 05. 2019 07.21
0

6. maja železniški predor pod Rokavskim prelivom praznuje 25 let. Predor, ki povezuje Francijo in Veliko Britanijo, je v tem času prepeljal več kot 430 milijonov potnikov.

Znameniti 50,45 kilometra dolg predor pod Rokavskim prelivom praznuje četrt stoletja. Prva sta se 6. maja 1994 skozi njega zapeljala britanska kraljica Elizabeta II. in tedanji francoski predsednik Francois Mitterrand, za javnost pa se je prvič odprl 1. junija 1994.

Železniški predor, ki povezuje Francijo in Veliko Britanijo, je do danes med postajama Folkestone na britanski in Coquelles na francoski strani prepeljal več kot 430 milijonov potnikov, ki so ga prečkali z avtomobilom ali brez njega.

Predor je speljan pod Rokavskim prelivom med Veliko Britanijo in Francijo, in sicer med krajema Folkestone (Kent, Anglija) in Coquelles (Pas-de-Calais, Francija).
Predor je speljan pod Rokavskim prelivom med Veliko Britanijo in Francijo, in sicer med krajema Folkestone (Kent, Anglija) in Coquelles (Pas-de-Calais, Francija). FOTO: Dreamstime

Dela na predoru, ki ga upravlja družba Getlink (nekoč Eurotunnel), so se začela 1. decembra 1987, prvo cev od treh – sestavljata ga dve enotirni in ena servisna cev – pa so prebili tri leta pozneje. 30. oktobra 1990 so izvrtali 5 centimetrov široko pilotsko cev, 1. decembra istega leta pa sta skozi odprtino splezala prva človeka. Najgloblja točka predora je 75 metrov pod morsko gladino. Evrotunel, ljubkovalno Chunnel, je drugi najdaljši predor na svetu – za japonskim predorom Seikan – zato pa ima najdaljši odsek speljan pod morskim dnom.

Delovna hitrost vlakov v predoru je 160 km/h.
Delovna hitrost vlakov v predoru je 160 km/h. FOTO: Dreamstime

Leta 2018 se je skozi predor z vlakom Eurostar zapeljalo 22 milijonov potnikov, poleg tega tudi 1,7 milijona tovornih vozil. Poleg potniškega skozi vozijo tudi vlaki z avtomobilskimi vagoni Eurotunnel Shuttle in mednarodni tovorni vlaki. Predor je namreč tudi pomembna gospodarska žila, saj kar četrtino dobrin med celinsko Evropo in Veliko Britanijo poteka po tej poti.

12 dejstev, ki jih morate poznati pred obiskom Japonske
Preberi še
12 dejstev, ki jih morate poznati pred obiskom Japonske

Članstvo Velike Britanije v Evropski uniji je do zdaj omogočalo nemoten pretok tako blaga kot potnikov, z izstopom Britancev pa se lahko zgodi "poapnenje žil" (beri carinski pregledi bodo povzročali mnoge nevšečnosti). Ti pregledi lahko pomenijo težavo predvsem za prevoznike hitro pokvarljivega blaga, carinski kaos pa bi lahko traja do pol leta po izstopu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648