S prvimi tremi nagrajenci, ki so pravilno odgovorili na vprašanja nagradnega kviza Faktor varnosti, smo obiskali Center varne vožnje na Vranskem. Tam so v spremstvu priznanega inštruktorja varne vožnje Braneta Legana lahko pobližje spoznali teoretični in praktični del usposabljanja. V teoretičnem delu jih je ta seznanil z vozno-fizikalnimi osnovami, pravilno ureditvijo vozniškega delovnega prostora, tehniko zaviranja v normalnih in nevarnih pogojih, tehniko vožnje skozi ovinke, tehniko izogibanja oviram in o pasivnih in aktivnih varnostnih napravah v vozilu.
Temu je sledil praktični del, v katerem je inštruktor udeležencem razdelil radijske postaje, s pomočjo katerih je dajal navodila za izboljšanje njihovega odziva v nastali situaciji. Pred samim začetkom je skupaj s kandidati preveril nastavitev voznikovega sedeža in volanskega obroča ter jim na primeru pokazal, kako nepravilna pozicija rok vpliva na obvladovanje vozila. Tukaj se je izkazalo, da prevelika oddaljenost od volanskega obroča znatno zmanjšuje sposobnost vrtenja, prav tako pa zmanjšuje zavorno moč, saj voznik ob naglem zaviranju zdrsne iz sedeža. Prav tako pa ni primerno niti sedenje preblizu volanskega obroča, saj lahko v primeru proženja varnostnega meha pride do hujših poškodb prsnega koša, obraznega dela in rok. Idealni sedalni položaj najlažje ugotovite tako, da med volanski obroč in prsni koš postavite list formata A4 in s tem preverite razdaljo. Ta naj bi znašala okoli 30 centimetrov.
In začelo se je ...
Prva vaja, ki so jo udeleženci izpeljali, je bila vaja zaviranja v nevarni situaciji. Tukaj se je hitro izkazalo, kako učinkoviti so moderni varnostni sistemi in kako pomembna je starost pnevmatik. Vozilo z vgrajenim sistemom ABS in ojačevalnikom zavorne moči se je ustavilo že samo po nekaj metrih, medtem ko sta vozili nekoliko starejše izdelave, kar drseli po mokri podlagi. Na zavorno pot pomembno vplivajo tudi pnevmatike. Starejše kot so, daljša je zavorna pot. In to se je lepo pokazalo na primeru, kjer je vozilo s starejšimi pnevmatikami po poligonu drselo kar 40 metrov! Zatorej, če imate pnevmatike starejše od treh ali štirih let, je sedaj primeren trenutek za njihovo menjavo.
Ko so udeleženci bolje spoznali svoja vozila, so se odpravili na drugi del poligona, kjer so pridobljeno znanje preizkusili še v kombinaciji z umikanjem oviri. Na tem delu jih je presenetil nenaden stolp vode, kateremu se je bilo potrebno izogniti, obenem pa paziti, da vozila ne zanese z drseče podlage. Po nekajkrat opravljeni vaji, so že vsi trije nagrajenci uspeli obvladati vozila, inštruktor pa jim je preko radijske postaje sporočal dodatna navodila in jih opozarjal na njihove napake. Preizkusili so tudi zaviranje na različnih ali deljenih podlagah, kjer se je spet izkazalo, kako učinkovito je zaviranje s protizdrsnim sistemom ABS.
Sledile so vaje pravilne izpeljave ovinkov in zaviranja v njih, prav tako pa so udeleženci lahko spoznali, kako naklon podlage vpliva na dolžino zavorne poti. Ob tem so se morali spet izmikati vodnim oviram, kjer sta imela voznika starejših vozil veliko več dela. Verjetno najbolj zanimiv dela tečaja pa je bila zaključna vaja, pri kateri je premična podlaga zanesla zadek vozila, voznik pa je moral poravnati vozilo in preprečiti, da bi se to zavrtelo. Tukaj so imeli vozniki največ dela, vsem pa je na koncu vajo uspelo uspešno izpeljati.
Ob zaključku uspešno opravljenega tečaja so udeleženci prejeli simbolične diplome, znanje, ki so ga ob tem prejeli, pa so lahko že v naslednjem trenutku uporabili v cestnem prometu. Vi pa nikar ne pozabite na naš nagradni kviz Faktor varnosti, ki poteka na spletni strani moškisvet.com, s katerim lahko osvojite brezplačni tečaj varne vožnje.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV