Tako vsaj kažejo poročila znanstvenikov, ki so izdelali nanorobotke, ki uničujejo rakave celice. Znanstveniki so namreč izdelali nanorobotke iz niza DNK. Ti delci DNK delujejo kot prenašalci zdravil in jih lahko preprogramirajo, da napadejo določene vrste celic in vanje vnesejo molekularna navodila. Recimo, da naročijo rakavim celicam, da se uničijo.
Delec DNA deluje kot zbiralnik, ki se odpre samo, če najde svojo tarčo. Ima dve tako imenovani blokadi, ki preprečujeta, da bi 'tovor' odvrgle predčasno ali pri napačni celici. Imenujeta se aptamera in sta sposobni prepoznati različne celice.
Znanstveniki so uspeli vkodirati protitelesca in samouničujočo kodo za dve vrsti raka – levkemijo in limfom. Pri testiranju so v zmes zdravih in rakastih krvničk (levkemije). Po treh dneh so nanorobotki uničili več kot polovico rakastih celic in prav nobene zdrave celice. In znanstveniki so prepričani, da bi uničili prav vse rakaste celice, če bi povečali odmerek nanorobotkov.
„Gre za izjemen napredek v nanobiotehnologiji,“ je dejal direktor biotehnološkega inštituta Wyss, Donald Ingber, „saj bomo lahko uničevali bolezni z izjemno natančnostjo.“
Težko je reči kakšne posledice bo imelo to odkritje v medicini, a kot kaže lahko korenito spremeni taktiko bojevanja proti boleznim.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV