Vožnja po levi je tradicija, ki izvira iz kolonialne Britanije. Ko so takratni vitezi jahali na konjih, so zamahovali z meči z desnico. Zato so jahali po levi strani, da bi lahko lažje napadali sovražnike. Ker so Britanci sprejeli pravilo vožnje po levi, države, kot so Avstralija, Nova Zelandija, Indija in druge, ki so jih kolonizirali Britanci, še vedno vozijo po levi. Tu je seveda še Japonska.
Vožnja po svetu je potekala po levi strani do pomembne prelomnice, ki se je zgodila v ZDA. To je bil čas severnoameriške kolonizacije in potrebe po transportu pšenice po ogromnih prostranstvih. Nato se je pojavil nov vagon, ki se je imenoval Conestoga (po plemenu Iroquois). Težko breme je vleklo osem mul. Mož, ki je vozil tovorni voz, je jezdil na hrbtu zadnje mule na levi in v desni roki držal bič. Pojav vse večih tovrstnih prevoznih sredstev je prisililo oblasti v Pennsylvaniji, da so spremenile in zakonsko uredile smer vožnje. Od leta 1792 ljudje v Ameriki vozijo po desni. Francija je prva sledila ameriškemu zgledu, ker je morala urediti promet. Namreč vse več tovornih vagonov je na cesti povzročalo tudi kaos.
Britanija, ki je po osamosvojitveni vojni izgubila ZDA, ni hotela sprejeti kakršnega koli vpliva svojih nekdanjih čezatlantskih kolonij. Kar zadeva preostalo staro celino, se je takoj pridružila novemu trendu, ki so ga razširile napoleonske vojne in veliki premiki čet, ki jih je bilo treba organizirati na cestah.
Pojav prvih avtomobilov in njihove tehnologije je vplival tudi na upravljanje prometa. Na začetku so avtomobili vozili tudi po levi strani, saj je ročna zavora delovala neposredno na kolesa in je bila tako kot pri konjskih vpregah na zunanji strani karoserije. Volan je nameščen na desni strani. Z razvojem karoserije in izboljšanjem zavornega mehanizma je bila ročica ročne zavore nameščena med prednja sedeža.
Nato se je iz istega razloga položaj za vožnjo pomaknil na levo stran, da bi z desno roko lahko zategnili ročno zavoro. To se je dogajalo povsod po svetu razen v anglosaksonskih državah, kjer so ohranili staro tradicijo. Argument je bil, da je bolje volan ves čas držati z desno roko, ostale komande, kot sta prestavna ročica ali ročna zavora, pa pustiti na levi. Švedska in Islandija sta zadnji v Evropi prešli na vožnjo po desni strani vozišča, leta 1967 in 1968.
Vir: revijahak.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV