Koliko konjev ima, je eno prvih vprašanj, ki zanima tistega, ki se zanima za vozilo, čeprav je konjska moč enota za merjenje moči, ki se danes uporablja neformalno. Pri nas uporabljamo metrično različico, ki pa je drugačna od imperialne, če ju pretvorim v vate (W).
Izraz konjska moč (KM) je, paradoksalno, zrasel na zelniku izumitelja parnega stroja, Škota Sira Jamesa Watta, potem ko je primerjal izhodno moč parnih strojev z močjo vlečnih konj in želel dokazati, da je bolj smiselno uporabljati vlake kot konje, saj je bil njegov prihodek odvisen od učinkovitosti – z lastniki njegovih strojev v rudnikih se je namreč dogovoril, da mu pripada tretjina prihrankov na račun učinkovitosti strojev. Čeprav je bil njegov priimek že merska enota, je želel kupcem ponuditi enoto, ki je bolj slikovita. Šlo je za klasičen marketinški trik.
Do nje je prišel, potem ko je naredil preizkus, v katerem je izmeril, kolikokrat konj obrne mlinsko kolo premera 3,7 metra v eni uro. To se je zgodilo 144-krat, nakar je preračunal, da lahko konj vleče s silo 800 N. Izračunal je, da je en konj v eni minuti sposoben za razdaljo enega čevlja dvigniti 33.000 funtov tovora, kar je skoraj 15 ton. Ker je vrednost konjske moči odvisna od vrednosti težnostnega pospeška, so v Angliji kasneje sprejeli dogovor, da konjska moč definirajo z vati in da ta znaša ''imperialnih'' 745,69987158227022 W (745,7). No, Nemci so eno konjsko moč (v originalu pferdestärke) definirali kot 735,49875 vata. Definicija metrične konjske moči temelji na tem, da lahko ena konjska moč v eni sekundi dvigne 75 kilogramov meter visoko.
Poleg metrične poznamo še hidravlično, mehansko (preračunana matrična KM znaša 0,9863 mehanične) in električno konjsko moč ter konjsko moč kotla.
Zaradi omenjeni neenotnosti je konjsko moč začel izpodrinjati vat, ki je leta 1960 postal standardna in mednarodna merska enota. Leta 1962 je bil sprejet zakon, ki je pri nas uporabo konjske moči dovoljeval zgolj do leta 1981, od tedaj dalje pa le kot dopolnilo. Z evropsko direktivo je od leta 2010 uradna enota le vat, konjska moč pa dopolnilna in skladu z določili mednarodnega sistema merskih enot SI (Systéme international d'unites) se za označevanjem motorne moči uradno uporabljajo kilovati (kW). Kljub temu si še danes lažje predstavljamo moč motorja, ki je izražena v konjih kot v kW.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV