Zagotovo se vam je že kdaj zgodilo, da zjutraj vstanete, se pripravite na delo, sedete v avto, ga poskusite zagnati, pa je tiho. Ali pa mogoče zaslišite tisti neobičajen zvok, ki kaže, da spušča še zadnje atome moči. Vsakega voznika v tem trenutku nekoliko stisne v prsih, sprašuje pa se, kaj hudiča se dogaja z njegovim jeklenim konjičkom.
Obstaja vsaj sedem možnih razlogov, zakaj vaš avto noče vžgati, kar pa ne pomeni, da ne obstaja še kakšen, vendar je to nekaj osnovnih, ki jih morate najprej preveriti.
Sprva preverite, da vaš volan ni zaklenjen in seveda, da vaš rezervoar za gorivo ni prazen, zlasti če ste se že dan prej domov pripeljali "na hlape". Če opazite, da to ni krivo, avto pa kljub temu še vedno noče zagnati motorja, je za to lahko kriv še eden od spodnjih sedmih razlogov:
1. Prazen akumulator
Prazen akumulator je najpogostejši razlog, zakaj avto noče vžgati. Če imate tester baterije, preverite njegovo stanje. Če ga nimate, prosite soseda ali prijatelja, da vam pomaga zagnati vžig s kabli ali ojačevalnikom vžiga.
2. Korozija baterije
Pogosto se zgodi korozija baterije, ki lahko povzroči težave. Preverite in očistite sponke, da se prepričate, da je povezava čista, nato poskusite znova zagnati avto. Če opazite korozijo, ki je ne morete odstraniti z najenostavnejšim čiščenjem, se oglasite v trgovini z avtomobilskimi deli. Zaposleni vam bodo svetovali, kaj kupiti in poskusiti znova.
3. Slab zaganjalnik
Zaganjalnik motorja je odgovoren za fizično obračanje in zagon motorja. Če je to težava, nič hudega, morali ga boste zamenjati.
4. Slab zobati jermen
Zobati jermen zagotavlja, da se ventili motorja odpirajo in zapirajo v pravilnem intervalu, tako da se ventili in bati nikoli ne dotikajo. Ta jermen je najpomembnejši del vzdrževanja vašega motorja. Pokvarjen zobati jermen lahko povzroči katastrofalno škodo, ki včasih zahteva popolno zamenjavo motorja. Proizvajalci avtomobilov v navodilih vedno navedejo, kdaj je treba menjati zobati jermen. To običajno temelji na kilometrini; in na splošno ga je treba zamenjati vsakih 100.000 kilometrov ali vsakih pet let, odvisno od tega, kaj nastopi prej.
5. Počen ali zlomljen pokrov razdelilnika
Razdelilni pokrov usmerja napetost od vžigalne tuljave motorja do svečk. Če vlaga pride pod pokrov motorja, lahko povzroči težave vašemu avtomobilu. Obrišite ga s čisto, suho krpo, preden ga postavite nazaj na mesto. Če je poškodovan, ga morate zamenjati.
6. Slaba vžigalna tuljava
Vžigalna tuljava pretvori napetost baterije v električno iskro. Poškodovana vžigalna tuljava pomeni, da nima na razpolago dovolj električnega toka. Potrebovali boste multimeter (orodje za merjenje električnega toka, napetosti in upora), da preizkusite količino toka, ki teče skozi tuljavo.
7. Zamašen filter goriva
Zamašen filter za gorivo preprečuje, da bi dovolj goriva prišlo do motorja. Vse, kar lahko storite v tem slučaju je, da ga zamenjate z novim.
Če po vsem tem še vedno ne morete sami odpraviti težave ali se ne počutite dovolj suvereni, da bi sami pogledali pod pokrov motorja, pokličite svojega avtomehanika, da poda strokovno oceno. Če je okvara manjša, jo bo morda lahko odpravil na licu mesta, če pa je resnejša, bo moral vaše vozilo odvleči na servis.
Vir: autorentdoo.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV