Kredit za avto je potrošniški kredit, namenjen nakupu novega ali rabljenega avtomobila in plačilu avtomobilskega zavarovanja. Z njim lahko financirate tudi nakup drugega vozila, kot so na primer motor, traktor ali plovilo.
Avtomobilski kredit je lahko gotovinski kredit, kar pomeni, da vam banka denar izplača na vaš račun ali vaše vozilo plača po predračunu.
Tako kot vsak kredit pa tudi ta kredit od kreditojemalca zahteva izpolnjevanje določenih pogojev. Prosilec mora biti:
- državljan Republike Slovenije,
- redno zaposlen, upokojenec ali kmetovalec,
- ob poteku pogodbe ne sme biti starejši od 80 let,
- ustrezno kreditno sposoben.
Z izračunom kreditne sposobnosti banka preveri, koliko kredita vam lahko odobri glede na vaše finančno stanje.
Ta se lahko razlikuje glede na vrsto kredita, zavarovanje in višino osebnih prihodkov.
Načeloma velja, da vam mora po odobritvi kredita ostati znesek prihodkov v višini, ki jo določa zakon o izvršbi in zavarovanju.
Kaj potrebujem za odobritev kredita?
Poleg izpolnjene vloge morajo prosilci za kredit priložiti tudi ustrezne dokumente:
- kopijo pogodbe o zaposlitvi ali potrdilo delodajalca,
- zadnje tri bančne izpiske,
- kopije plačilnih list za zadnjih 12 mesecev,
- nekomitenti potrebujejo tudi osebni dokument in davčno številko,
- izpolnjeno vlogo za posredovanje podatkov, če ste komitent druge banke,
- račun oziroma predračun za nakup avtomobila,
- zavarovalno polico (v primeru, da je avtomobilsko zavarovanje predmet kreditiranja),
- izpolnjeno upravno izplačilno prepoved.
Pod določenimi pogoji lahko avtomobilski kredit dobijo tudi samozaposleni. Pri samostojnem podjetniku brez bilance banke upoštevajo dohodke na podlagi davčne osnove, znižane za davke in prispevke.
V tem primeru potrebujete naslednje dokumente:
- vlogo za pridobitev potrošniškega kredita,
- osebni dokument,
- davčno številko,
- izjavo o povezanih osebah (samostojni podjetniki z bilanco),
- razkritja k računovodskim izkazom (samostojni podjetniki z bilanco),
- obračun akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti za zadnji dve leti (samostojni podjetniki brez bilance/normiranci),
- izpisek o prilivih in odlivih na transakcijski račun za zasebni in poslovni namen za zadnjih šest mesecev (samostojni podjetniki brez bilance/normiranci).
Koraki do potrošniškega kredita
1. Informativni izračun – na spletni strani izracunam.si informativni izračun naredite sami. Za čim boljšo predstavo spreminjajte pogoje in preračunajte več možnih scenarijev.
2. Kreditna sposobnost – ko boste na spletu naredili informativni izračun, lahko preverite še svoje finančne zmožnosti za izbrani kredit. Ker gre le za informativni izračun, naj vam realno kreditno sposobnost oceni bančni uslužbenec. Glede na finančne zmožnosti in nekatera preverjena dejstva bo določil, koliko kredita vam lahko banka odobri.
3. Oddaja vloge in dokumentacije – vlogo za pridobitev kredita in vso potrebno dokumentacijo lahko oddate kar prek spleta. V primeru, da ste oddali pravilno izpolnjeno vlogo in priložili vse potrebne dokumente, vam banka lahko kredit odobri že v enem dnevu.
4. Podpis kreditne pogodbe – ko prejmete sporočilo o odobrenem kreditu, v najbližji poslovalnici podpišete kreditno pogodbo. Po podpisu pogodbe bodo sredstva v že v nekaj urah na vašem računu.
Kakšna je razlika med lizingom in kreditom?
Lizing je najbolj razširjena oblika financiranja vozil, saj so procesi odobritve načeloma zelo hitri in se največkrat odvijajo kar v prodajalni avtomobilov.
Najbolj občutna razlika med lizingom in kreditom je, da boste pri nakupu vozila s kreditom lastnik postali takoj, pri lizingu pa šele po celotnem odplačilu.
Enako kot pri kreditu se tudi pri lizingu zahtevata kreditna sposobnost in izpolnjevanje določenih pogojev, v nasprotnem primeru potrebujete poroka oziroma pristopnika k dolgu. Prednost lizinga je tudi, da zavarovanje terjatve pri zavarovalnici ni potrebno, ob tem pa odpadejo tudi stroški, ki sicer nastanejo ob najemu kredita.
Medtem ko lahko pri kreditu zavarovanje avta izberete sami, mora biti avtomobil pri lizingu kasko zavarovan z maksimalno enoodstotno odbitno franšizo in vključeno krajo.
Moram avtomobilski kredit zavarovati?
Nepredvidenih situacij v življenju ne moremo preprečiti, lahko pa se nanje pripravimo, zato je zavarovanje kredita zelo priporočljivo.
Potrošniški kredit lahko zavarujete na več načinov:
- pri zavarovalnici,
- s hipoteko,
- s kreditno sposobnim porokom,
- z drugimi oblikami stvarno-pravnega zavarovanja.
Ste vedeli, da način zavarovanja vpliva na končni znesek, ki ga kreditojemalec plača, in odplačilno dobo?
Če spadate med polovico Slovencev, ki si ne morejo privoščiti nakup novega avtomobila z enkratnim plačilom, najemite avtomobilski kredit in si odpočijte od finančnih skrbi.
Naročnik oglasa je Spletnik d. o. o.