Ni zgolj stereotip. Študija, ki jo je Jan-Erik Lönnqvist opravil na Finskem, a bi njene izsledke zlahka preslikali tudi v Slovenijo, kaže, da ni iz trte zvito splošno prepričanje, da vozniki premium znamk, kot so audi, mercedes in BMW, divjajo, in se na cesti vedejo, kot da so na njej sami. Pa so objestni zaradi znamke avtomobila ali so taki po naravi in tovrstne ljudje zgolj privlačijo znamke z določenim renomejem?
Lönnqvist je postavil hipotezo, da se vozniki premium znamk pogostejee požvižgajo na prometne predpise, pri čemer je izhajal iz lastnih opazovanj. ''Opazil sem, da vozniki, ki bodo najverjetneje zapeljali skozi rdečo luč, ki ne dajo prednosti pešcu in vozijo neprevidno in prehitro, običajno vozijo hitre avtomobile nemške izdelave.'' Profesor ni prvi, ki se je lotil tovrstne študije, ki bolj ali manj ugotavljajo enako, in sicer da vozniki dragih vozil pogosto mislijo, da pravila zanje ne veljajo. Razlog naj bi bil denar, ki pokvari ljudi, kar se izraža tudi v objestni vožnji in kršenju predpisov. A Lönnqvist se je tematike lotil nekoliko drugače, saj ga je zanimalo, ali so za objestnost in neupoštevanje pravil krivi avtomobili ali stanje na bančnem računu. Odgovor na to vprašanje mu je dala analiza 1.892 lastnikov vozil iz Finske, ki so odgovarjali na vprašanja o svojih jeklenih konjičkih, potrošniških navadah ter vprašanja, s katerimi je ugotavljal njihove osebnostne lastnosti.
Lastnike je analiziral s splošno razširjenim petfaktorskim modelom osebnosti (Five castor modelom; FFM). Model ''velikih petih'' meri osebnostne značilnosti na prav toliko osnovnih dimenzijah, in sicer vestnosti, prijetnosti, odprtosti, ekstravertnosti in nevroticizmu. Izsledki so nedvoumni in hkrati presenetljivi. Zelo velika verjetnost je, da bodo lastniki premium avtomobilskih znamk prepirljivi, nesočutni in vase zagledani, s prepričanjem, da je svet njihov. ''Osebnostne lastnosti pri teh ljudeh pojasnijo željo po statusnih simbolih in zakaj prometne predpise kršijo pogosteje kot drugi.'' Dodaja, da statusni avtomobili vzbudijo pozornost zoprnih ljudi, ki se imajo za superiorne in ki to radi pokažejo – tudi z avtomobilom.
A nemške znamke si vendarle ne zaslužijo tako slabega renomeja, kar potrjujejo drugi pomembni izsledek omenjene raziskave. Drage nemške znamke po drugi strani namreč pritegnejo tudi voznike, ki so popolno nasprotje ''pacientov'', in sicer ljudi, ki so organizirani, zanesljivi, spoštljivi, skrbni, urejeni in ambiciozni. ''Njihov odnos do dragih avtomobilov lahko pojasnimo s težo, ki jo dajejo kakovosti. Vsaka znamka ima specifičen ugled in z vožnjo v zanesljivem avtomobilu okolici sporočajo, da so tudi sami zanesljivi,'' Finec pojasnjuje drugo plat medalje premium znamk. Ta ugotovitev velja tako za moške kot ženske, medtem ko objestne voznike v glavnem zastopajo moški, za kar Lönnqvist nima pravega pojasnila, verjetno pa je to povezano s statusnim simbolom avtomobila, ki pri ženskah ni tako izrazit.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV