Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Visokoločljivostni korejski zasloni usmerjajo trende

R.B.
19. 05. 2011 14.32
0

Že danes nas lahko večina WVGA, qHD in pri tablicah WSVGA zaslonov kontrastno in ločljivostno popolnoma zadovolji. Pa vendar se tekma v 'pikslih' nadaljuje in Korejci spet utrjujejo pot v zaslonsko prihodnost.

Po lanskoletni digitalni bombi v podobi iPhona 4 in njegovega 'zeničnega' zaslona (retina), ki se baha z ločljivostjo 960 × 640, je digitalni svet dojel, da visokoresolucijski in skoraj HD-zasloni niso znanstvena fantastika, temveč današnja tehnologija, ki jo v okviru ekonomije obsega podjetje, kakršno je Apple, in prodaja po (za Zahodnjake) dokaj dosegljivih cenah.

iPhonov zaslon ima zelo visoko gostoto, in sicer 326 ppi (to je 326 točk v eni vrstici, dolgi en palec), kar je izredno visoka ločljivost za to velikost zaslona, ki naj je na oddaljenosti več kot deset centimetrov človeško oko ne bi moglo več razločiti. Slednje je sicer stvar 'sokoljih oči' posameznika, vendar naj bi omenjena resolucija prav kmalu postala zastarela.

LG in Samsung nadzorujeta več kot 90 odstotkov proizvodnje ploskih zaslonov na svetu in temu primerno obe podjetji ustvarjata trende ter vedno cenejše, zmogljivejše in varčnejše zaslone za prenosne informacijsko-komunikacijske naprave. Pred kratkim so na 'tednu digitalnih zaslonov v Los Angelesu predstavil največje cvetke prihajajočih let.

Samsung je predstavil nov LCD TFT zaslon, ki zmore polno HD-resolucijo pri velikosti 10.1 palcev, kar pomeni gostoto pikslov okrog 300 ppi. V primerjavi z iPadom, ki se pri 9,8 palca ponaša z resolucijo zaslona 132 ppi in novim Galaxyjem 10.1, ki se ponaša z malo večjo gostoto 160 ppi, bo nov korejski zaslon izredno oster in ob pravi strojni podpori podoben večjim plazemskim zaslonom in že staremu 'organskemu' Sonyju XEL-1. Kot češnjo na torti pa so pri Samsungu dodali tudi 30 odstotkov manj energetske potrate, saj jim je uspelo zmanjšati število 'podpikslov' (pri novejših zaslonih je ena točka razdeljena v tri piksle – rdečega, modrega in zelenega), saj so zmanjšali razmake med njimi, poleg tega pa so dodali še bele točke, ki močno povečajo svetilnost in kontrast, istočasno pa ozadje seva manj svetlobe in porabi manj energije.

Največji konkurent LG-ja, sonarodnjak, konglomerat Samsung, pa s svojo ploskozaslonsko divizijo meče korejsko kost s celo paleto novih zaslonov, ki bodo ponujali gostoto pikslov prek 300 ppi.
4,5-palčni zaslon, primeren za mobilne telefone in tablice, bo omogočal kar 329 ppi. Kar je 50 odstotkov več zaslonskih točk, kot jih ponuja retina zaslon. Za razliko od Samsunga pa so pri LG-ju ponudili tudi veliko večje LCD-je, ki merijo vse do 84 palcev. Največji zaslon bo omogočal kristalno sliko pri gostoti pikslov 55 ppi. Ločljivosti takih televizorjev se bodo gibale okrog 2K, kar je resolucija dveh full HD-zaslonov.

Gostote pik pa se niso lotili samo Korejci, ampak tudi že Japonci, natančneje znan proizvajalec uporabniške in profesionalne elektronike Sharp, ki naj bi v nekaj letih ponudil visokih ločljivosti željnim uporabnikom televizor z ločljivostjo 7.680 x 4.320 točk pri 85 palcih velikosti (okrajšano 4K), ki nudi kar 16-krat več detajlov kot 'navadni' polni HD. Očitno je, da tehnologija prikaza prehiteva same vsebine, saj bo za visokoresolucijski video treba počakati še nekaj let.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549