Vse, kar vidite v svojem avtomobilu, ni tam po naključju, ampak ima svoj namen, od lažje vidnih komponent do tistih, na katere nikoli nismo pozorni. Torej ne glede na vrsto sedeža v vašem avtomobilu obstaja funkcija varnostnega pasu, ki je skupna številnim avtomobilom.
Ste že kdaj opazili, da imajo sovoznikovi varnostni pasovi v vašem avtomobilu v bližini zaponke tkaninsko "zanko"? Ta nenavadna malenkost je pravzaprav namenjena vaši varnosti in včasih udobju.
Ker ni opredeljena s pravnim standardom, je ne najdemo v vseh avtomobilih (pri nekaterih modelih imajo vsi pasovi le majhen gumb, ki preprečuje zdrs zaponke), zato je "zanka" v večini primerov posebna karakteristika varnostnega pasu.
To zanko imenujemo "energy management loop" ali zanka za "sproščanje energije". Ta ima namreč poseben šiv, ki se v primeru hude obremenitve varnostnega pasu pretrga. S tem varnostnemu pasu omogoči, da se malce podaljša in sprosti sile, ki delujejo na telo potnika v času močnega trka. Šive loči in jih v primeru intenzivnega trka avtomatsko razširi za več centimetrov, kar povzroči razpršitev energije trka in zmanjša možnosti za notranje poškodbe.
To je največji, a ne edini razlog za "zanko" na pasu. Drugi je bolj praktične narave, in sicer da zaponka varnostnega pasu vsakič, ko odpnete sopotnika, zadene ob sredinski steber avtomobila oziroma da ne "ropota" nadležno v stiku s sredinskim stranskim stebrom, ko se sami (brez sopotnikov) vozite čez luknje ali po makadamski cesti. Zanka pa obenem tudi drži zaponko na ustrezni višini za pripenjanje (kot gumb na voznikovem varnostnem pasu).
Obenem pa je to tudi prvi razlog, zakaj na voznikovem pasu ni omenjene "zanke", saj se predvideva, da mora biti voznik med vožnjo vedno pripet, zato ni bojazni, da bi med vožnjo kaj "ropotalo".
Drugi razlog, zakaj je ni, pa je pomembnejši, saj pritiče varnosti: konstruktorji voznikovega varnostnega pasu so predvideli, da bi se ta ob intenzivnem trčenju s trganjem šivov podaljšal za nekaj centimetrov, ki pa so na voznikovi strani bistveni. Namreč pred voznikom sta za razliko od vseh potnikov volan in konzola z instrumenti, zato lahko popuščanje varnostnega pasu povzroči udarec glave v volan, ne glede na sprožitev zračne blazine, vsak milimeter pa je v kritičnem trenutku ključen. Dodatnih nekaj centimetrov popuščanja voznikovega varnostnega pasu bi povzročilo večjo nevarnost poškodb.
Vendar pa so včasih obstajale polemike okoli te varnostne funkcije, dokler "stvar" ni dosegla stopnje razvoja, na kateri je danes.
Namreč poleg tega, da je v ZDA v letih 1997 in 2002 GM odpoklical nekatere modele zaradi težav z "zanko", so v Ameriškem inštitutu za varnost na cestah (IIHS) iz široke palete objavljenih poročil iz prometnih nesreč ugotovili, da je do hudih poškodb v številnih trkih prišlo prav zaradi ohlapnosti energetske zanke.
Poleg tega je poročilo ameriške državne uprave za varnost v cestnem prometu iz leta 1988 ugotovilo, da je ohlapnost varnostnega pasu vpletena v veliko nesreč s hujšimi izidi.
Zato so največji proizvajalci (Volkswagen, Mercedes in Toyota) ohlapnost kompenzirali s patentom navijala pasu z zategovalniki, ki zagotavljajo udobno prileganje pasu brez nevarnosti ohlapnosti in sistemom, ki pas maksimalno zategne v primeru trka.
To je sicer v popolnem nasprotju z idejo delovanja "zanke".
Kot rezultat številnih študij in poročil so nekateri proizvajalci odstranili sklope varnostnih pasov z zanko za sproščanje energije, vendar ima veliko avtomobilov na cesti danes to funkcijo na pasu, pa tudi zategovalnike varnostnih pasov, ki dejansko "delujejo" eden proti drugemu v nesreči, kar je tudi najboljša rešitev.
Vir: www.kurir.rs
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV