Moskisvet.com
Vlom v avto

Visoki obrati

V manj kot 5 minutah lahko ostanete brez avtomobila!

N.J.
05. 07. 2016 08.07
2

Predvsem v poletnem času, ko smo bolj dopustniško razpoloženi, po drugi strani pa na nas vpliva tudi vročina, zaradi katere smo morda manj zbrani, pogosto pozabimo na varovanje naše lastnine. Nemalokrat se zgodi, da parkiramo avtomobil in pozabimo do konca zapreti okno, ali pa – ker samo na hitro nekaj skočimo – 'pozabimo' pospraviti v predal svoja nova očala, denarnico ... Tatovi poleti ne počivajo, ampak imajo polne roke dela. Zato preverite, kako lahko zaščitite svoj avtomobil, da bo ostal vaš še v prihodnje.

Vlom
Vlom FOTO: Thinkstock

Da tatove privabljajo ženske torbice, mobilni telefoni, draga očala in drugi predmeti, ki jih neprevidni lastniki avtomobilov puščajo na vidnih mestih, ko zapustijo vozilo, ni nič novega. Z vseh strani nas že bombardirajo z opozorili, česa naj ne izpostavljamo, če želimo zavarovati svoje imetje, a je žal še vedno veliko ljudi premalo pazljivih. Poleg tega tatovi iščejo vedno nove načine, kako lahko čim hitreje vlomijo v avtomobile in čim hitreje poberejo vse, kar je vrednega.

Če morda težko preprečimo, da bi nekdo razbil steklo in iz vozila pobral, kar je vrednega, lahko poskusimo preprečiti vsaj to, da bi nam odpeljali še avtomobil.

Varovalne naprave

Praktično ni več avtomobila, proizvedenega v zadnjih letih, ki ne bi imel že serijsko vgrajene vsaj ene varovalne naprave: alarm, blokada motorja, zaklepanje volana ipd. Če take naprave na vozilu nimamo, jo lahko naknadno vgradimo. Raje, kot da se podvigov vgrajevanja lotevamo sami, to prepustimo strokovnjakom, opozarjajo na spletni strani policija.si, kjer dodajajo, da nam lahko pri nakupu varnostne naprave s potrdilom o kakovosti zavarovalnice priznajo tudi popust pri sklepanju kasko zavarovanja.

Varovalne naprave v grobem ločimo na elektronske in mehanske. Med prve sodijo alarm, ki zvočno opozarja in blokira motor, blokada motorja, lahko tudi drugi elektronski sklopi, s čimer se onemogoči zagon vozila, pa tudi sistemi za nadzor gibanja vozila. Ena od možnosti je tudi, da v avtomobil nastavimo posebno kamero s senzorjem gibanja. Med mehanske varovalne naprave štejemo kljuke za zaklepanje volana oziroma ene izmed stopalk, volanski drog, ključavnico za zaklepanje menjalnika, stikalo, s katerim prekinemo vžig motorja ali delovanje črpalke za gorivo, pa tudi ventil za blokiranje zavor. Čeprav vam nepridiprav razbije steklo ali poškoduje ključavnico (kar utegne nakopati precej stroškov, še posebej če imate v avtomobilu elektronsko zaklepanje), boste vsaj še vedno imeli avto.

Vlom v avtomobil
Vlom v avtomobil FOTO: Thinkstock

Označite ga

Ker se tatovi posebej označenim avtomobilom velikokrat raje izognejo, saj bi bili z njimi preveč opazni, je eden od načinov, kako jih boste morda odbili od vašega jeklenega konjička tudi, da v prav vsa stekla vgravirate identifikacijsko številko vašega vozila. Tudi nalepka, da je vozilo varovano z alarmno napravo, lahko pomaga.

Pogosto se zgodi tudi, da tatovi ponoči preprosto 'slečejo' avtomobil in odnesejo nove pnevmatike, tudi skupaj s platišči, morda brisalce, žaromete, stranska ogledala ali kateri drugi del vozila, ki ga potrebujejo, celo odbijač, vrata ali armaturno ploščo.

Tarča so nemalokrat tudi registrske tablice, ki jih nato uporabijo na drugih ukradenih avtomobilih ali pri drugih tatvinah, kjer tvegajo, da bi jih lahko ujeli na podlagi registrskih tablic. Na ta način vam lahko nakopljejo kar nekaj težav. Če pogrešate registrske tablice, nemudoma obvestite policiste.

Skrijte vredne predmete

Paziti je treba, da dokumente, denar in druge predmete vedno hranite na skritih mestih oziroma jih nosite s seboj. Nič ni narobe, če se, če greste kam za dlje časa in pustite vozilo doma, s sosedi dogovorite, da občasno preverijo, ali je vse v redu.

Vlom
Vlom FOTO: Thinkstock
Pomaga tudi, če vozilo vselej parkirate na osvetljenem mestu, če živite v hiši, pa je dobro tudi, da namestite luč, ki deluje na senzor. Če se bo kdo smukal okoli vašega avta, se bo znašel pod snopom svetlobe, in tako je veliko bolj verjetno, da bo raje zapustil kraj, kot pa tvegal, da ga opazijo vaši sosedi.

Ne nasedajte tistim, ki pravijo, da je manjša verjetnost, da vam ukradejo vozilo, če ga pustite kar odklenjenega, ker naj bi vse skupaj delovalo 'sumljivo'. Tatovom boste le olajšali delo. Vselej preverite, ali ste zaprli vsa okna, so vsa vrata (tudi prtljažnika) zaklenjena in da na vidnem mestu niste pustili ničesar večje vrednosti. Tudi če avto pustite v zaklenjeni garaži.

Nikakor ni priporočljivo, da dokumente, kot so prometno dovoljenje, zelena karta, zavarovalna polica in servisna knjižica, hranite v avtomobilu, čeprav to verjetno počne večina lastnikov avtomobilov.

Kaj pravi statistika?

Kot navajajo na spletni strani policija.si, v Sloveniji vsako leto ukradejo oziroma odvzamejo 1.500 vozil, od tega več kot 60 odstotkov na območju PU Ljubljana. Večina tatvin se zgodi ponoči – med 23. in 5. uro. Policiji uspe izslediti le okoli četrtino vseh.

Najpogosteje so tarče tatov avtomobili znamk Volkswagen in Renault, pa tudi Audi, Mercedes, BMW, Opel. 

Kaj pa če vam ga ukradejo?

V vsakem primeru o tatvini najprej obvestite policijo, ki lahko s pomočjo razpoložljivih patrulj ustrezno ukrepa in morda celo izsledi vozilo, če to ni že kje v tujini. Če vam vozilo ukradejo v tujini, krajo takoj prijavite na najbližji policijski postaji. »Po prijavi tatvine vam bodo izročili zapisnik o prijavi ali drug ustrezen dokument oziroma potrdilo, iz katerega bo razvidno, da so vam ukradli vozilo. Po vrnitvi v Slovenijo se zglasite na policijski postaji in policiste oziroma kriminaliste seznanite s tatvino,« navajajo na policija.si.

Opišite čim več podrobnosti, značilnosti vašega avtomobila – morebitne praske, poškodbe, nalepke, predmete, po katerih bi bilo mogoče vozilo čim prej prepoznati.

Če ste zalotili storilca, se raje ne vmešavajte, in tako poskrbite za svojo varnost, saj ne morete vedeti, ali je oborožen. Kot opozarjajo policisti na svoji spletni strani, si poskusite zapomniti čim več koristnih stvari: smer, v katero je zbežal, njegove lastnosti (višina, barva las, oblačila, značilnosti ...), če je zbežal z vozilom, pa tudi barvo in tip njegovega vozila, registrsko tablico, če ste jo videli, ali je bil sam ali je imel pomagača in druge podrobnosti, na podlagi katerih bodo policisti lažje našli in identificirali storilca.

vlom v avto
vlom v avto FOTO: Thinkstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648