Po izračunu znanstvenikov naj bi se tam skrivale zaloge zemeljskega plina, ki bi za stotine let zadovoljil ameriški tek po energentih. Zakaj se tega niso lotili že prej? Zemeljski plin se v globinah Aljaske ne nahaja v klasičnem plinastem agregatnem stanju, ampak je ujet v zamrznjenih kristalih na morskem dnu in v prsti permafrosta.
Globoko na morskem dnu bakterije grizljajo odmrli plankton, ob posledičnem 'napenjanju' pa sproščajo metan. Če so njihove prebavne motnje silovite in dovolj obširne, del tega metana zamrzne v metan hidrat, ki se skladišči na dnu morja. Strokovna javnost že dolgo ve, da je v metan hidratu ujeta velika količina metana, ki velja za zelo priljubljeni alternativni energent. Nekateri zgolj podvodne zaloge ocenjujejo na od enega do pet bilijard (milijon bilijard) kubičnih metrov (svetovne zaloge metana so ocenjene zgolj na 0,2 bilijardi kubičnih metrov.
Ker velja metan hidrat za dokaj nestabilno spojino, je bil do nedavnega za pridobivanje metana povsem nedonosen, Američani pa so, kot kaže, našli ustrezen način pridobivanja. Druščina ameriških oljarjev je s predsednikovim blagoslovom pred kratkim začela poskusno vrtanje na Aljaski. Kakršno koli vrtanje vedno vzbudi pozornost okoljevarstvenikov, tokrat pa so zelene može delno utišali – metoda pridobivanja metana iz metan hidrata namreč zahteva prečrpavanje enormnih količin ogljikovega dioksida v zemeljsko skorjo.
Christopher Smith iz ameriškega ministrstva za energetiko je ponosno najavil, da tehnika vrtanja, ki jo preizkušajo skladišči CO2 in obenem sprošča zemeljski plin, ki je obenem čistejši kot druga fosilna goriva. Nedavna testna vrtanja je označil za več kot uspešna in že obljubil vsaj 6 milijonov dolarjev (slabih pet milijonov evrov) za nadaljnje raziskave.
Vse lepo in prav – medtem ko se večina sveta trudi z razvojem tehnologij, ki uporabljajo obnovljive energetske vire, Američani 'rovarijo' po oceanskem dnu in iščejo načine, s katerimi bi osvobodili še več toplogrednih plinov. Za nameček pa vse to počnejo v osrčju neokrnjene divjine, ki jo že tako ali tako ogroža globalno segrevanje, ob uspešnih testnih vrtanjih pa ji grozi še gradnja obširnega plinovoda. Vse to za nadaljnjih 1.000 brezskrbnih let ameriškega energetskega konzumiranja.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV