Strokovnjaki se trudijo razviti sanjsko letalo, ki bi potovalo z Mach 7 (2.382,03 m/s oziroma 8.575,308 km/h) in tako recimo pot od Evrope do Avstralije in nazaj opravilo v nekaj urah, kar bi omogočilo, da bi tja odšli tudi na dnevni izlet.
Evropska vesoljska agencija (European Space Agency – ESA) je k sodelovanju povabila aeronavtične inženirje iz Sydneyja, da bi raziskali možnosti za razvoj letala, ki bi pot iz Evrope do Sydneyja opravilo v pičlih dveh urah. Raziskovalca David Munk in Jonathan Jeyaratnam sta oblikovala posebno skupino, ki razvija možnosti, kako bi izdelali potniško letalo, ki bi potovalo s hipersonično hitrostjo.
Razviti morajo posebne izjemno trpežne materiale, ki bi prenesli visoke temperature, ki jih povzroča letenje s takšno hitrostjo. »Ekstremna vročina predstavlja eno glavnih težav,« je dejal Munk. Jeyaratnamova ekipa se sicer ukvarja z aerodinamiko plovila, ki bi omogočala letenje s takšno hitrostjo oziroma bi prenesla tako drastične spremembe hitrosti – izjemno nizke pri pristajanju in vzletanju v primerjavi s supersonično hitrostjo med samim letom.
Hipersonična letala znanstvenike vznemirjajo že več kot šest desetletij. Britansko podjetje Reaction Engines recimo testira hipersonično zračno plovilo, ki bi letelo s hitrostjo od Mach 2,5 (850,72500 m/s oziroma 3.062,61 km/h) do Mach 5 (1.701,45 m/s oziroma 6.125,22 km/h).
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV