Način vožnje veliko pove o vozniku. Medtem ko so nekateri strpni in uvidevni, so drugi pravo nasprotje tega. Mnogi s svojim početjem ne le kravžljajo živce drugim udeležencem v prometu, ampak tudi ogrožajo svojo in našo varnost. Včasih se zdi, da na naših cestah vlada divji zahod.
To so najbolj nadležni vozniki:
Vožnja za ritjo
Varnostna razdalja je eden glavnih vzrokov za prometne nesreče, kljub opozorilom pa se nekateri vozniki nanjo požvižgajo in se drugim vzonikom dobesedno prilepijo na ''rit'', četudi voznik pred njim ne vozi prepočasi. Voznik zadaj se ne zaveda, da to voznika spredaj lahko živcira in je posledično manj osredotočen na svojo vožnjo. Pogosto tovrstni nestrpneži po vrhu še hupajo in nase opozarjajo s svetlobnimi signali ter zahtevajo, da se umaknemo, četudi to ni mogoče, ali vozimo tam, kjer razmere ne dovoljujejo hitrejše vožnje.
Taksisti/dostavljavci, ki se ustavljajo, kjer jim srce poželi
Logično je, da želijo taksisti stranko prevzeti in dostaviti na dogovorjenem mestu, a to jim ne daje pravice, da se ustavijo kjerkoli. Tovrstno početje je lahko razlog za zastoje in nesreče, kadar zasedejo kolesarsko stezo ipd. Taksisti in dostavljavci bi morali najti primerno mesto za ustavljanje in ne točno tam, kjer so si morda zamislili.
Aboniranci na levi pas
Če sta pasova na obvoznici enakovredna, to ne velja za avtocesto, kjer je levi pas namenjen prehitevanju in hitrejšim voznikom. Marsikdo namenoma vztraja na levem pasu in se ''igra'' policaja, ki ne dovoljuje vožnje z višjo hitrostjo voznikom za sabo. Pogosto vozniki zadaj izgubijo potrpljenje in začnejo prehitevati po desni, kar je recept za katastrofo.
Kradljivec parkirnega mesta
Večina voznikov potrpežljivo čaka, da se izprazni parkirno mesto, ko iznenada prileti voznik, ki nam zasede dotično mesto. Tovrstne situacije so privedle že do številnih konfliktnih situacij, ki so eskalirale tudi v fizične obračune. Takšni vozniki so ne le arogantni, ampak pogost agresivni in zreli za fizični obračun, zato dobro razmislite, kako se boste odzvali.
Neuporaba smernikov
Marsikateri voznik ne uporablja smernika, kar je sicer znak inteligence – več o tem si lahko preberete TU – ki ga ne uporabljamo, ker je tako zapovedano, pač pa, ker je koristno, saj s tem opozorimo druge voznike na naše dejanje, kar zmanjša možnost nesreče. Pomembno je, da smernik uporabljamo tudi v krožišču, kar mnogi pozabljajo in s čimer nevede povzročajo nepotrebne zastoje.
Počasen voznik
Eno je biti previden, nekaj drugega pa voziti kot polž oz. voziti precej manj, kot dovoljuje omejitev. Takšni vozniki poleg tega pogosto ignorirajo kolono, ki se nabira za vami. Kakršenkoli je že razlog za (pre)počasno vožnjo, se je treba občasno umakniti in predse spustiti hitrejše voznike.
Večopravilni voznik
Nekateri vozniki med vožnjo počnejo več stvari hkrati. Govorij po telefonu, jejo, se ličijo ipd., to vse pa moti njihovo pozornost in veča možnost nesreče. Večina tovrstnega početja je med vožnjo sicer prepovedana.
Voznik, ki ne upošteva razmer na cesti
Številni vozniki ne prilagodijo svoje vožnje razmeram in v dežju, snegu in megli vozijo, kot da na cesti ne bi vladale težje razmere. Tako zelo so prepričani v svoje vozniške spodobnosti in zmogljivosti avtomobila, da ne razmišljajo o prilagojeni hitrosti.
Voznik, ki skače levo in desno
Nekateri voznik besno menjajo pasove, prehitevajo po desnem pasu, vijugajo in se agresivno vrivajo v kolono in to ne glede na to, da s tem nič ne pridobijo.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV