KAJ SE DOGAJA V TELESU OB NAVALU ADRENALINA?
Naval adrenalina
Ko začutimo nekaj kot grožnjo ali pa doživimo nekaj resnično razburljivega, hipotalamus v možganih sporoči nadledvični žlezi, da proizvaja adrenalin in druge stresne hormone, recimo kortizol. Medtem ko kortizol spodbudi neesencialne aktivnosti in pripravi telo na morebitno okrevanje in da se lahko odziva stresni situaciji primerno, adrenalin pospeši srčni utrip in poveča energijo ter dvigne krvni tlak. Ta to stori tako, da pretvori aminokislino tirozin v dopamin. Oksigenacija dopamina daje noradrenalin, ta pa se nato pretvori v adrenalin. Adrenalin se veže na receptorje na srcu, arterijah, poveča se srčni utrip in pospeši se dihanje. Z vezavo na receptorje trebušne slinavke, jeter, mišic in maščobnih tkiv, zavira proizvodnjo inzulina in stimulira sintezo sladkorja in maščob, kar telo lahko nato porabi kot gorivo za boj v nevarni situaciji.
Adrenalin ima na zdravje lahko škodljive učinke. Predvsem pri osebah, ki trpijo za boleznimi srca, lahko povzroči slabitev srčne mišice, srčno popuščanje ali infarkt. Na negativen način lahko tako vpliva tudi na možgane, saj če živimo tako, da je raven stresnih hormonov neprestano na visokem nivoju, to lahko povzroči spremembe hipokampusa, glavnega centra za spomin v možganih, je v poročilu zapisala raziskovalna ekipa, ki je leta 2008 opravila obsežnejšo raziskavo s tega področja, rezultate pa objavila v ameriškem Zborniku Nacionalne akademije znanosti. Stresni hormon stimulira nastajanje signalnih molekul, ki povzročijo vnetje v hipokampusu in preprečujejo nastajanje novih nevronov, so ugotovili.
Ugodni vplivi adrenalina
Medtem ko ima hiperaktivnost nadledvične žleze lahko negativne učinke za zdravje, je rahlo povišanje ravni stresnih hormonov lahko pozitiven učinek na vsebnost leptina v krvi, proteina, ki se proizvaja v telesu – njegovem belem maščobnem tkivu in pospešuje rast rakavih celic, glede na rezultate raziskave, opisane v reviji Cell iz leta 2010. Medtem ko je raven leptina v krvi običajno sorazmerna s količino maščobnega tkiva v telesu, lahko stresni hormoni pomembno vplivajo na uravnavanje, koliko leptina naj se proizvaja, Manj, kot ga proizvede telo, počasneje se rakave celice razraščajo, so še zapisali v raziskavi.
Adrenalinski športi
Športi, ki vključujejo veliko hitrost, višino, nevarnost ali recimo akrobatiko, so ekstremni ali adrenalinski športi. S temi športi se namreč poveča količina adrenalina v krvi, želja številnih, ki se jih lotijo, pa je želja po iskanju mej vzdržljivosti, tako fizičnih kot psihičnih. Med adrenalinske športnike sodi poleg padalstva, plezanja, potapljanja na dah, bungeee skokov, plezanja po ledenikih, base skokov, akrobatskega letenja in mnogih drugih športov, tudi deskanje na snegu.
Slovenci smo lahko ponosni na svojega najstniškega 'čudežnega dečka svetovnega deskanja'. 19-letni Tim-Kevin Ravnjak je nadarjen deskar prostega sloga in slovenski olimpijec, od lani, ko je dopolnil 18 let, pa je tudi voznik avtomobila renault clio GT-a. Da bi proslavili njegovo uspešno sezono, je v sodelovanju z Renault na družabnem omrežju pripravil nagradno igro za vse njegove navijače, ljubitelje vozil renault in renault sport, pa tudi vse preostale, seveda.
Na koliko je škripanje gum in polaganje ovinkov v Méganu RS dvignilo utrip Tim-Kevinu Ravnjaku? Za namig si oglej spodnji video in odgovor zapiši v komentar, osvojiš lahko vikend z Méganom RS! #TKRenaultPri ugibanju upoštevaj, da je TK profesionalni športnik in da je vajen ekstremnih situacij ;)
Posted by Renault Slovenija on 26. maj 2015