Pri električnem C4 elektromotor ponuja 100 kilovatov moči, kar je točno 136 "konjičkov", baterija pa pogoltne 50 kWh elektrike. Po WLTP, ki je natančnejši od prejšnjega standarda NEDC, naj bi bilo to dovolj za 350 prevoženih kilometrov, kar pomeni, da bi moral razdaljo 200 kilometrov prevoziti z lahkoto. Ampak WLTP še vedno ne predvideva tega, da smo se pol poti vozili po avtocesti, ki je najslabše okolje za električna vozila, ker baterijo cuza zelo uspešno. Na srečo je bilo zunaj toplo, kar ustreza bateriji, saj lahko avtomobil pozimi v minusu zaradi ogrevanja porabi tudi do 30 odstotkov več.
Vožnja po regionalkah je super za električne avte. Po klancih dol se baterija nahrani tudi z rekuperacijo, to je takrat, ko spustiš pedal in, namesto, da bi zaviral, to namesto tebe naredi motor. Če stisneš B na prestavni ročici, še malo bolj, in takrat energija ne gre v nič, ampak v baterijo. Če je treba na hitro zavreti, so pa seveda še vedno na voljo prave zavore!
Startali smo s polno baterijo in do Izole po stari cesti pripeljali z 2/3 napolnjenosti baterije, pri čemer je bila poraba po 117 prevoženih kilometrih 12,5 kWh. Če bi se na vmesnem cilju šli še kopat in bi avtomobil priključili na polnilnico, bi bila baterija polna v poldrugi uri. Če bi doma imeli polnilnico z 11 kilovati in bi doplačali za močnejši polnilnik v avtu, bi bila baterija polna v petih urah, na običajni polnilnici z močjo 7,4 kilovata pa v sedmih urah in pol. Na navadni vtičnici bo seveda trajalo predolgo, zato vam ob nakupu tudi dajo hišno polnilnico.
Nekateri znajo pripomniti, da se med vožnjo po avtocesti zelo sliši piš vetra, vendar se ga samo zato, ker ni hrupa motorja in se samo zdi tako. Na podeželski cesti niti tega šuma ni kaj dosti slišati, prav tako ne hrupa koles, zato je vožnja res prijetna. Električni C4 se po občutku zdi tudi bolj udoben od bencinskega, zato je za ležerno vožnjo res krasen stroj.
Kaj pa polnjenje na avtocesti? Na teh hitrih polnilnicah z enosmernim tokom gre kar hitro. Z do 100 kilovati naenkrat se lahko baše v teoriji, nam je uspelo doseči največ 71 kilovatov, zato je v dobre pol ure baterija že 3/4 polna. To omogoča avto, polnilnice pa še rastejo, zaenkrat je na tej poti najmočnejša samo pri Kozini, kmalu pa pride še kakšna. So pa 50-kilovatne že na skoraj na vsaki pumpi na avtocesti, tako da bo šlo, ko bo treba kam dlje.
Kako pa porabiti ta čas, ko čakate, da se napolni? Z otroki se lahko igrate na zraku, če pada dež, pojete kakšne pesmice, ali pa se okrepčate. Mi nikoli ne čakamo, da se baterija napolni do konca, ampak samo toliko, kot rabimo, da se pripeljemo do cilja. Mi smo sendvič jedli 20 minut, vmes se je baterija napolnila za 31 odstotkov, doseg pa povečal za dobrih 150 kilometrov.
Na cilju je ostalo 53 odstotkov v bateriji, torej nedeljski izlet na obalo in nazaj ne bo nobena težava, tudi če vmes ne boste polnili. Če to ni težava, potem vsakodnevna pot v službo in nazaj sploh ne bo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV