Izvirna ladja še naprej ostaja na dnu Atlantika, Palmer pa je naročil izdelavo njene replike v kitajski ladjedelnici Jinling, poimenoval pa jo bo Titanik II. Projekt je vreden 150 milijonov evrov in naj bi požel plaz odobravanja pri potencialnih potnikih. V sodelovanju z zgodovinarji so izdelali natančne načrte ladje, da bi bila čim bolj podobna izvirniku, kljub vsemu pa so dodali pridih sodobne tehnologije. Morskega orjaka bodo tako poganjali dizelski motorji, trup pa bodo zavarili, in ne zakovičili, kot so to počeli pred več kot stoletjem. Manjkali ne bo niti sodobni navigacijski in radarski sistemi, ki bodo preprečili, da bi Titanikovo sodobno reinkarnacijo doletela enaka usoda. Titanik II bo širši, trup bo bolj hidrodinamičen in stabilen, imel pa bo tudi eno palubo več kot izvirnik.
Titanik II bo dolg 269 metrov, širok 32 metrov, poganjali ga bodo štirje dizelski generatorji – dva dvanajstvaljna in dva osemvaljna, ki bodo skupno proizvedli 48.000 kW moči. Križarka bo imela devet palub, opremljena bo z 840 potniškimi kabinami, v katerih bodo gostili do 2.400 potnikov in 900 članov posadke. Rešilnih čolnov bo menda dovolj. Palmer naj bi od premožnih morebitnih potnikov že dobival milijonske ponudbe za krstno plovbo, vendar ga strokovna javnost vseeno jemlje z rezervo. Milijarder je poznan po svojih velikopoteznih ekscentričnih načrtih, ki jih nato le malokrat uresniči.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV