Kdo ne sanja o poklicu avtomobilističnega novinarja. Hitri avtomobili, razvajanja na medijskih predstavitvah in brezplačno gorivo so mokre sanje vsakega avtomobilističnega navdušenca. Vse testne avanture pa se ne končajo srečno.
Do zapleta je prišlo pred tremi leti. Samostojni avtomobilistični novinar in amaterski dirkač Mark Hales je želel primerjati dve dirkaški legendi vztrajnostnih dirk – porsche 917 in ferrari 512S. Medtem ko mu je ferrari posodil bobnar skupine Pink Floyd Nick Mason, mu je 1,5 milijona evrov vredni porsche posodil britanski dirkač David Piper. Z obema velikodušnima lastnikoma so se dogovorili, da morebitne poškodbe, ki bi nastale kot posledica vožnje, krije novinar, mehanske napake pa pokrijeta lastnika. Po celodnevnem testiranju je nemški bolid pri 8.200 vrtljajih ročične gredi v minuti izdihnil v oblaku modrega dima.
Hales se je izgovarjal, da je motor razneslo zaradi okvare na menjalniku – med pretikanjem iz druge v tretjo prestavo naj bi menjalnik samodejno prestavil v prosti tek, posledično pa se je motor prevrtel preko priporočenih 7.000 vrtljajev v minuti. ’’Vožnja porscheja 917 je zahtevno opravilo in do okvar motorja pride dokaj pogosto. Vsakomur se je že zgodilo in tudi tokrat je šlo za tak primer.’’ se je branil novinar. Lastnik se s trditvijo ni strinjal in je na sodišču vložil tožbo. Po pričanjih vseh vpletenih in pregledu dokazov je sodnik razsodil v korist lastniku dirkaške relikvije. Novinarju je naložil plačilo 56.000 evrov za popravilo motorja in 134.000 evrov stroškov sodnega postopka.
Porsche 917 je legendarni bolid vztrajnostnih dirk. V treh sezonah od leta 1969 do 1971 so z njim v 21 dirkah osvojili 14 zmag in 14 kvalifikacij. V tem času so z njim dvakrat osvojili legendarno dirko v Le Mansu, rekord za najhitrejši prevoženi krog iz leta 1971 pa je do danes ostal nepremagan. Najmočnejšo različico dirkaške ikone je poganjal 4,5-litrski 12-valjni bokserski motor. Različica za vztrajnostne dirke je bila zračno hlajena in je premogla 390 kW. Dirkalnik je z mesta do 100 km/h pospešil v 2,5 sekunde, končna hitrost pa je takrat znašala 402,3 km/h. Še bolj brutalna je bila prisilno polnjena izvedenka za prvenstvo severnoameriške serije ’Can-Am’, ki je zmogla 1.120 kW in še danes velja za enega najmočnejših dirkaških avtomobilov vseh časov. Avtomobil je tehtal 820 kilogramov, do 100 km/h je pospešil v 1,9 sekunde, končna hitrost pa je znašala več kot 420 km/h! Šasijo je sestavljala izjemno lahka palična konstrukcija, ki je tehtala pičlih 45 kilogramov, karoserijo pa so izdelali iz steklenih vlaken. Izdelanih je bilo le 65 primerkov, ki dosegajo ceno do 3,3 milijona evrov.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV