Določene vozniške navade lahko škodujejo našemu vozilu, saj povzročajo obrabo določenih delov avtomobila, kar lahko privede tudi do okvar. Če ne želite, da se to zgodi, preverite, ali morda nevede delate katero od napak in skušajte to slabo navado opustiti. In kateri so najhujši "grehi", ki jih lahko nad avtomobilom počne voznik?
Če je povsem logično, da ni priporočljivo, sploh pa ne z veliko hitrostjo, voziti čez luknje na cesti in čez hitrostne ovire, so tu tudi manj očitna napake, ki jih počnemo. Imate med vožnjo eno roko na prestavni ročici? Ste vedeli, da to vodi do obrabe in težave pri pretikanju, saj ustvarjate stalen pritisk na menjalnik, kar lahko vpliva na menjalniški sklop. Poleg tega je za varno vožnjo treba imeti obe roki na volanu.
Večina voznikov dela napako, da prestavi v vzvratno prestavo, še preden se vozilo popolnoma ustavi, kar lahko privede do obrabe menjalnika. Zobniki, ki skrbijo za prenos moči, se morajo v menjalniku povsem ustaviti, preden prestavimo.
Ali ste eden izmed tistih, ki za zmanjšanje hitrosti uporabljate zgolj zavoro? Če držite varnostno razdaljo, to ni potrebno, saj lahko pravočasno spustite nogo s stopalke za plin in zavirate z motorjem, še dodatno pa lahko hitrost zmanjšate tako, da prestavite v nižjo prestavo in pri tem počasi spuščate sklopko. Če se ves čas poslužujete zavore, boste morali pogosto menjati zavorne ploščice in diske. Več o tem si lahko preberete TU. Svojemu avtomobilu škodite tudi, če izključno uporabljate zavore pri vožnji po klancu navzdol. Pri tem lahko pride do pregrevanje zavornega sistema in obrabe diskov, zato je priporočljivo, da zavoram asistirate z zaviranjem z motorjem, s tem, ko prestavite v nižjo prestavo.
Imate avtomatični menjalnik? Potem je pomembno, da ko parkirate v klanec, držite nogo na zavori in prestavite v način ''P'', nato zategnete ročno zavoro in šele nato začnete zavoro počasi spuščati. Če sklopko pozabite, tvegate okvaro mehanizma, ki je zadolžen za nemoteno delovanje sklopke.
Čeprav avto prenese marsikaj, ima tudi vaš jekleni konjiček zgornjo mejo oz. priporočeno obremenitev (največja dovoljena teža vozila). Bolj kot je vozilo obremenjeno in tega ne upoštevamo med samo vožnjo, večja je obremenitev na vzmetenje, pogonski sklop, zavore itd., poleg tega pa trošite še dodatno gorivo.
Poznate pomen kontrolnih lučk na armaturni plošči? Veste, katere lahko ignorirate nekaj časa in katerih ne smete spregledati, saj tvegate hujšo okvaro? Če ne, si o tem preberite TU. Prerado se nam zgodi, da ignoriramo opozorilne znake in odlašamo obisk servisa, kar pogosto privede do tega, da nas avto pusti na cedilu ob najbolj neugodnem trenutku. Če slišite cviljenje, škripanje in čudne zvoke, ki sicer niso prisotni, je to še en znak, da z avtomobilom nekaj ni v redu in da je nujen čimprejšnji obisk mehanika.
Ljudem se nam pogosto mudi in to se pozna tudi v vožnji, saj želimo biti karseda hitro na cilju. Čeprav se sodobni motorji hitro ogrejejo, to ne velja za vse motorje. Dokler se ta ne segreje na delovno temperaturo, poskrbite, da obrati ne presežejo 2000 obratov na minuto. V zimskem času je priporočljivo, da je vožnja sprva umirjena, da se motor lahko ogreje.
Obraba sklopke je resen problem, sploh če vemo, da ni zajeta v garancijo. Življenjsko dobo ji skrajšate, če (pre)pogosto menjate prestavo ali speljujete v klanec, saj to povzroča prekomerno obrabo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV