Menjavanje lahko spodleti zaradi številnih razlogov, od katerih je več povezanih z napačno uporabo ali napako gonilnika. Tehnični svetovalec pri HAK, Marin Morava, je pojasnil, kako lahko z nepravilnim prestavljanjem sami skrajšamo življenjsko dobo menjalnika:
"Če pri prestavljanju ne pritiskamo dovolj na sklopko, se lahko pojavi škrtanje. – Če se vam je to zgodilo prvič, verjetno ne bo negativno vplivalo na pravilno delovanje menjalnika. S pogostim ponavljanjem tega dogodka pa je mogoče poškodovati sinhronski obroč menjalnika, kjer se to pogosto dogaja. Ob poškodbi sinhronskih obročev se izgubi njihova vloga izenačevanja števila vrtljajev med obema gredema, tako da se prestave menjajo lažje in nemoteče. Voznik bo to težavo pri menjavi prestav občutil kot povečanje upora pri premikanju prestavne ročice pri prestavljanju v želeno prestavo, s prisotnostjo mehanskega škrtanja v menjalniku.
Priporočljivo je, da se s tovrstno okvaro čimprej odpravite na servis, saj obstajajo tudi drugi možni vzroki, ki lahko povzročijo podobne simptome menjalnika pri menjavi prestave, na primer nepravilno delovanje sklopke ali slaba nastavitev sklopke. Vsakršno taktiziranje in čakanje lahko samo poveča problem."
Prisotnost kovinskih ostružkov v olju menjalnika se lahko pojavi zaradi nepravilne obrabe pri menjavi prestav. Ostanki kovinskih ostružkov poškodujejo ležaje in zobnike menjalnika, v najslabšem primeru pa je možna popolna poškodba menjalnika in izguba pogona vozila.
Kaj se lahko zgodi, če pri veliki hitrosti vozila menjalnik prestavimo iz na primer 6. prestave v 2. prestavo. "Obstaja možnost izstopa iz maksimalno določenega števila vrtljajev motorja, kar je seveda lahko škodljivo za mehaniko motorja in privede do stopnje večjih mehanskih poškodb motorja."
Vir: revijahak.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV