Moskisvet.com
Tank, ki preživi nuklerano vojno

Visoki obrati

Tank, močnejši od atomske bombe

Aleš Majerič
25. 01. 2013 08.24
29

Konec druge svetovne vojne je zaznamoval strah pred nuklearnimi napadi. Američani in Rusi so tekmovali, kdo bo izdelal večje in bolj smrtonosno orožje in Sovjeti pri tem niso varčevali.

Tank, ki preživi nuklerano vojno
Tank, ki preživi nuklerano vojno FOTO: Arhiv proizvajalca
Verjetno vam ime 'Objekt 279' ne pove prav ničesar. Če pa bi se konec petdesetih let znašli na kakšnem težko prehodnem terenu sredi sibirskih prostranstev in bi okrog bližnjega griča prihrumel 60-tonski kolos 'vesoljske' oblike, bi vam kaj kmalu postalo jasno, da z njim ni šale. Objekt 279 je ruski težki tank. Z razvojem so začeli leta 1957, oklepnik pa je bil zasnovan z namenom, da sovražnika napade na vsakem terenu in da posadko zaščiti pred posledicami jedrske eksplozije.
Tank, ki preživi nuklerano vojno
Tank, ki preživi nuklerano vojno FOTO: Arhiv proizvajalca

6,7 metra dolga zver je tehtala 60 ton, z njo pa je upravljala štiričlanska posadka. 3,4 metra široko in 2,6 metra visoko vozilo so skonstruirali v tovarni v Leningradu, edini primerek pa so dokončali leta 1959. Poganjal ga je 16-valjni dizelski motor, ki je s 745 kW jeklenega kolosa pognal do hitrosti 55 km/h. Oba rezervoarja za gorivo, ki sta bila vgrajena v podvozje, sta zadostovala za 300 kilometrov poti. Moč je na štiri gosenice prenašal tristopenjski menjalnik, za učinkovit stik s podlago pa je skrbelo hidropnevmatsko vzmetenje. Ker je tank ’počival’ kar na štirih gosenicah, je na podlago pritiskal zgolj s silo 0,6 kg/cm2.

Tank, ki preživi nuklerano vojno - 1
Tank, ki preživi nuklerano vojno - 1 FOTO: Arhiv proizvajalca
Tank, ki preživi nuklerano vojno - 4
Tank, ki preživi nuklerano vojno - 4 FOTO: Arhiv proizvajalca
Varnost posadke je zagotavljal oklep debeline do 302 mm. Posebna oblika je preprečevala, da bi ga udar močne eksplozije prevrnil, oklep je bil odporen na vse protitankovske izstrelek, zagotavljal pa je tudi zaščito pred kemičnim, biološkim, radiološkim in nuklearnim orožjem. Opremljen je bil s samodejnim gasilnim sistemom, dimno zaveso in ogrevanim oz. hlajenim prostorom za posadko.

Oborožitev sta sestavljala stabilizirana 130-milimetrski M-65 top s 40 izstrelki in 14,5-milimetrski top z 800 naboji. Polnjenje glavnega topa je potekalo polavtomatsko, na minuto pa je lahko izstrelil do 7 izstrelkov. Topničar je napadal tarče s pomočjo optičnega in radarskega sledilnega sistema ter optike za nočno opazovanje.

Sicer uspešen projekt so opustili v začetku šestdesetih let, saj je ruska vojska prešla na lahke tanke, ki so bili opremljeni z vodenimi izstrelki. Teža oklepnikov ni smela presegati 37 ton, razlog pa je bil v konstrukciji ruskih mostov, ki večje teže niso prenesli. Edini primerek 'Objekta 279' je romal v tankovski muzej v Kubinki.

Dvojne gosenice so omogočale vožnjo po praktično neprehodnih terenih.
Dvojne gosenice so omogočale vožnjo po praktično neprehodnih terenih. FOTO: Arhiv proizvajalca


Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648