Tako naj bi ustvarili uro, ki bo kar precej bolj natančna kot so trenutne atomske ure. V 14 milijardah let, naj bi namreč zaostala le za desetinko sekunde. Ura naj bi prišla prav pri posebnih GPS merjenjih in sihronizaciji v pospeševalnikih delcev in posebnih fizikalnih merjenjih.
Atomske ure merijo čas glede na oscilacijo enega atoma in so natančne do 17. decimalke. Vendar prihaja zaradi magnetizma, električnega polja in mikro tresenja do zaostanka, ki bi bil v tem času (14 milijard let), približno 4 sekunde.
Nova ura pa bi merila oscilacijo nevtrona, se pravi delčka atoma, ki ne reagira na tresljaje ali elektromagnetne sile. Raziskovalci bodo z laserjem vzdramili nukleus torija in nato merili oscilacijo nevtronov. Za to pa bodo morali vse skupaj ohladiti do absolutne ničle.
Čeprav je izdelava takšne ure že mogoča, pa bo še nekaj časa trajalo, da jo bodo izdelali. Ne vedo še namreč kakšno frekvenco laserja potrebujejo, da bodo ravno prav vzdramili nukleus.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV