Lotus v vsej svoji zgodovini, ki se zdaj razteza že preko sedmih desetletij, ni razočaral. Ta tradicija se nadaljuje tudi z modelom evija, s katerim so Britanci prekinili kar dolg post in s katerim znamka obrača nov list v svoji zgodovini. Gre za njihov sploh prvi električni avtomobil, ki je hkrati znanilec novega oblikovalskega jezika.
Moč pogona superšportnika znaša skoraj 2000 konjev (1973, če smo natančni), kar mu daje status bodočega najmočnejšega serijskega ''cestaka''. Žene ga kvartet elektromotorjev s 1.700 Nm navora – vsak premore 368 kW – ki jih napaja baterijski sklop s kapaciteto 70 kW ur. Ta po merilnem ciklu WLTP na polnjenje zmore 400 kilometrov. S polnim plinom bo na dirkališču po zagotovilih izdelovalca evija omogočil sedem minut popolnega adrenalina.
2-megavatna litij-ionska baterija se napolni v zgolj devetih minutah, za kar pa je potreben 800 kW polnilnik, ki ga na trgu še ni, medtem ko jo s 350 kW polnilnikom do 80 odstotkov napolnimo v ducat minutah.
Masa avtomobila – evija je prvi Lotus s karbonskim monokokom – znaša 1.680 kilogramov, do stotice pa se ta najlažji okolju prijazen hiperšportnik izstreli v manj kot treh sekundah. Ne le začetni, tudi vmesni pospeški so zavidanja vredni. Od 200 do 300 km/h rabi manj kot štiri sekunde in je tako pri končni hitrosti 320 km/h že po devetih sekundah.
Pri Lotusu za razliko od umetnika, ki je pri kipih litoželeznih psov, ki krasijo stopnišče pred Tivolskim gradom, pozabil narediti jezike, niso pozabili namestiti vzvratnih ogledal, saj so jih nadomestile kamere. Prav tako niso pozabili na kljuke, saj se vrata odpirajo samodejno na dotik. Luči so laserske. Za rezervacijo morate Lotusu nakazati 277 tisoč evrov predplačila, za to ceno pa vam vozilo kakopak v mnogočem ukrojijo po željah.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV