Teleskop je ujel fotografijo 'normalne' zvezde (bele pritlikavke) in še enega objekta v njeni bližini, ki sicer prav tako velja za zvezdo, saj je sestavljen iz ogromnega oblaka plinov in prahu. Vendar nima dovolj velike mase (približno osemkrat toliko kot Jupiter), da bi se zagnala termonuklearna reakcija in zato se 'zvezda' ni 'prižgala'. Posledično ima temperaturo, ki je primerljiva s toplejšim poletnim dnevom na Zemlji. Izračunali so, da naj bi bile temperature okoli 36 stopinj Celzija.
Znanstveniki so tovrstne objekte poimenovali 'rjave zvezde', prvi takšen primer pa so odkrili leta 1995. Rjava pritlikavka (WD 0806-661 B) in njena soseda bela pritlikavka (WD 0806-661) se nahajata okoli 63 svetlobnih let od Sonca.
Razdalja med belo pritlikavko in njeno rjavo 'družabnico' je kar 2500 krat večja od razdalje med Soncem in Zemljo. Zato znanstveniki domnevajo, da sta zvezdi nastali podobno kot klasični binarni zvezdni sistemi in sta v gravitacijski vezi med seboj, vendar se WD-B pač ni vžgala.
Odkritje te rjave pritlikavke je izjemno zaradi tega, ker gre za najhladnejšo do sedaj odkrito zvezdo.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV