Posebej dopustniška vožnja z avtomobilom skriva določene nevarnosti, ki se jih vozniki in sovozniki ne zavedajo. Tako ni redek prizor sovoznika, ki je noge položil na armaturno plošči ali se z njimi uprl vanjo. Marsikdo je namreč prepričan, da se mu nesreča ne more pripetiti, kar nam preide v podzavest in se požvižgamo na opozorila.
Razpoloženje v vozilu je ob takih poteh običajno bolj sproščeno in ležernost v potniški kabini se odraža tudi na način, da se sopotniki udobno namestijo, kar pa je lahko sila nevarno. Že manjši nalet v gneči ali trčenje ima lahko trajne in usodne posledice, saj že manjši trk lahko sproži zračno blazino.
Če tovrstne nesreče sicer nimajo resnih posledic za potnike, pa tisti, ki imajo (iztegnjene) noge na armaturi plošči, tvegajo resne poškodbe, kar priča tudi rentgenski posnetek poškodbe, ki je posledica takšne nezgode in naj služi kot svarilo. V primeru, da imamo noge na armaturni plošči, tudi varnostni pas ne opravlja svoje funkcije tako, kot bi moral, in ne ščiti telesa zadostno.
Zračna blazina se sproži z veliko hitrostjo – od 160 do 355 km/h – da ne zamudi prvotnega sunka trka, vsa sila eksplozije pa se prenese na noge, ki ji niso kos, zato so hude poškodbe neizbežne. Sunek potisne noge v smeri obraza, kar lahko privede do zlomov okončin, obraznih kosti, lobanje in kolkov.
Varnostni strokovnjaki svetujejo, da potniki pozornost namenijo pravilni drži in se umaknejo od zračnih blazin. Sopotnik naj sedež namesti čim bolj nazaj, hrbtišče pa nastavi tako, da je z glavo naslonjen na vzglavnik. Enako mora za glavo poskrbeti tudi voznik, njegova prsa pa ne smejo biti preblizu volana. To preverite tako, da primete volanski obroč in če so roke v komolcu pokrčene za manj kot 120 stopinj, sedite preblizu.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV