Raziskovalci so metodo za nanašanje srebrnih nanodelcev na kožo izpopolnili do te mere, da je plast delcev debela le nekaj molekul. Na ta način lahko ustvarijo popolno pregrado, ki preprečuje okužbe, hkrati pa do rane ne pride preveč srebra, zato kožne celice niso v nevarnosti. Čeprav bi človek pričakoval, da bo za to potrebna napredna tehnologija, pa temu še zdaleč ni tako. Znanstveniki so namreč uporabili metodo, ki je že stoletja v uporabi pri nanašanju izjemno tankih plasti črnila – štampiljke.
Polielektrolitno prevleko, zmešano z delci srebra v velikosti mikrometrov (ki po ugotovitvah znanstvenikov zagotavlja najboljši način nanosa) so pritrdili na gumijasto štampiljko, snov pa nato nanesli na kožo mrtvih živalih in na ta način preverili njeno učinkovitost. Rane na koži so nato okužili s kožnima bakterijama staphylococcus epidermidis in pseudomonas aeruginosa, ki lahko na ranah povzročata hude okužbe. Po približno 12 urah so srebrni nanodelci uničili 99.999 odstotkov bakterij, protibakterijski učinek srebrnih delcev pa je deloval še nadaljnjih 48 ur. Da so raziskovalci lahko preverili, da tako zdravljenje ne ovira naravnega celjenja ran, so postopek ponovili na miši z diabetesom, učinek celjenja ran s srebrom pa preučujejo tudi na prašičih. Prav preizkusi na slednji so še posebnega pomena, saj je njihova koža v več pogledih podobna človeški. V kolikor se bo tako zdravljenje pokazalo za uspešno in nenevarno, se bodo izleti na urgenco v prihodnosti morda končali s pečatom na rani.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV