Naboj ima namreč optični senzor, ki zazna točko, označeno z laserjem. Poleg tega ima elektromagnetni krmilni mehanizem, ki usmerja naboj v tarčo.
Razlika je tudi v puškah, ki izstrelijo tovrstne naboje. Običajne puške imajo znotraj cevi spiralo, ki omogočajo, da naboj leti kolikor toliko ravno. Pri pametnih nabojih pa cev ne sme imeti spirale, saj bi s tem onemogočili krmiljenje. Zaradi tega je cev gladka, podobno kot pri starodobnih mušketah.
Naboj je pravzaprav kar počasen, saj je hitrost izstrelka 'le' 731,52 metra na sekundo. V povprečju imajo izstrelki iz pušk okoli 914 metrov na sekundo. A to naj bi brez težav rešili z dodatnim polnilom. A kakorkoli že, pametni naboji očitno še ne bodo prišli v uporabo prav v kratkem. Pri podjetju Sandia so dejali, da jih čaka še dolgo obdobje testiranja.
Morda pa bi se morali vprašati bolj pomembno vprašanje – znanstveniki so očitno sposobni izdelati pametne naboje, nimamo pa recimo učinkovitega reciklažnega sistema ali vzdržljivega električnega avtomobila, čeprav za oboje tehnologija že obstaja.
Oglejte si še posebno puško XM25!
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV